Jądrowy partner KGHM ma już lokalizację małego atomu w Rumunii

1 czerwca 2022, 07:00 Alert

Amerykańska NuScale Power podpisała memorandum o porozumieniu z rumuńską Nuclearelectricą o badaniach i licencjonowaniu budowy małego reaktora jądrowego w Doicesti. KGHM z Polski także liczy na SMR z USA.

Porozumienie NuScale i Nuclearelectrica o SMR. Fot. NuScale
Porozumienie NuScale i Nuclearelectrica o SMR. Fot. NuScale

NuScale i Nuclearelectrica mają porozumienie o budowie elektrowni zawierającej sześć reaktorów VOYGR o łącznej mocy 462 MW. Byłyby to pierwsze małe reaktory jądrowe zbudowane w Europie, których licencjonowanie w Rumunii otworzyłoby drogę do podobnych ruchów w innych krajach unijnych.

Polski KGHM chciałby mieć pierwszy reaktor SMR w 2029 roku dzięki współpracy z NuScale. Wsparcie może pochodzić jak w przypadku projektu rumuńskiego z administracji USA. Agencja Handlu i Rozwoju USA (USTDA) przydzieliła NuScale grant na badania potrzebne przed budową SMR w Doicesti w Rumunii. Co ciekawe, przedstawiciele KGHM rozmawiali o atomie w Rumunii podczas wizyty z początku kwietnia 2022 roku.

Mały atom może uzupełnić Program Polskiej Energetyki Jądrowej wymierzony w budowę konwencjonalnych, dużych bloków jądrowych. SMR to potencjalne źródło stabilnej, bezemisyjnej i konkurencyjnej ekonomicznie energii dla przemysłu.

NuScale/Wojciech Jakóbik

SMR dla KGHM od Amerykanów ma powstać do 2029 roku