AlertEnergetykaWęgiel. energetyka węglowa

Zarząd i związkowcy z PGG spotkają się z wicepremierem Sasinem

Polska Grupa Górnicza. Fot. BiznesAlert.pl

Polska Grupa Górnicza. Fot. BiznesAlert.pl

Zarząd i związkowcy z Polskiej Grupy Górniczej (PGG), gdzie od blisko tygodnia trwa pogotowie strajkowe, spotkają się w czwartek w Katowicach z wicepremierem, szefem resortu aktywów państwowych Jackiem Sasinem – dowiedziała się PAP.

Związki zawodowe i restrukturyzacja

Informację o planowanym w czwartek około południa spotkaniu potwierdzili nieoficjalnie zarówno przedstawiciele strony społecznej, jak i ministerstwa. Tematami rozmów mają być zarówno postulaty zgłaszane przez związki zawodowe, jak i założenia kolejnego etapu restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej.

W spotkaniu, obok szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych, ma wziąć także udział wiceminister w tym resorcie Adam Gawęda, odpowiedzialny za sprawy górnictwa węgla kamiennego.

Od kilku miesięcy w największej górniczej spółce trwa spór zbiorowy, a od ubiegłego piątku – pogotowie strajkowe. W środę związkowcy ogłosili harmonogram dalszych protestów – 17 lutego w kopalniach i zakładach PGG ma odbyć się dwugodzinny strajk ostrzegawczy, a ponad tydzień później – referendum strajkowe. Na 28 lutego zaplanowano górniczą manifestację w Warszawie.

Związkowcy domagają się 12-procentowej podwyżki wynagrodzeń w tym roku oraz korzystniejszych od proponowanych przez zarząd zasad wypłaty nagrody rocznej (tzw. czternastej pensji) za ubiegły rok. Sprzeciwiają się też – jak mówią – planom “cichej likwidacji kopalń” i żądają rozwiązania problemu wysokich zwałów niesprzedanego węgla. Wskazują, że jest to efektem importu z Rosji oraz nieodbierania zakontraktowanego surowca przez energetykę. Wicepremier Sasin zadeklarował niedawno, że spółki Skarbu Państwa nie będą już sprowadzać węgla zza granicy.

Przed dwoma dniami, odnosząc się organizowanych w kopalniach masówek oraz postulatów płacowych, PGG poinformowała, że w latach 2017-2019 przeznaczyła dodatkowo na wynagrodzenia i świadczenia dla pracowników 1,1 mld zł więcej niż planowano przy tworzeniu PGG – na podstawie porozumień ze stroną społeczną spółka wypłaciła świadczenia na rzecz pracowników, którzy korzystali z dobrych wyników firmy

“Dalsze rozmowy płacowe w PGG powinny uwzględniać realia ekonomiczne, trudne otoczenie rynkowe, w jakim znalazło się górnictwo – w tym m.in. znaczący spadek cen węgla oraz przede wszystkim fakt, że oczekiwania płacowe strony społecznej nie mogą generować spółce strat” – oświadczyła PGG. Zarząd spółki zapewnił, że od początku swojego istnienia prowadzi ona “odpowiedzialną politykę wynagrodzeń i – jako podmiot gospodarczy podlegający warunkom rynkowym – może podzielić się z pracownikami tylko tym, co wypracuje w ramach osiągniętych zysków”.

Będziemy rozmawiać na wszystkie tematy – zadeklarował w czwartek wicepremier Jacek Sasin przed spotkaniem ze związkowcami i zarządem Polskiej Grupy Górniczej (PGG). Resort aktywów państwowych chce poznać związkową ocenę sytuacji w górnictwie i oczekiwania strony społecznej.

Jacek Sasin na Śląsku

“Przyjechałem rozmawiać, bo trzeba rozmawiać. Będziemy rozmawiać, będziemy również słuchać o oczekiwaniach i ocenie sytuacji ze strony społecznej” – powiedział dziennikarzom wicepremier, zapowiadając dalsze informacje po zakończeniu spotkania.

“Będziemy rozmawiać na wszystkie tematy” – dodał Jacek Sasin, pytany, czy strona rządowa zamierza przedstawić związkowcom konkretne propozycje dotyczące dalszej restrukturyzacji PGG. Zapytany, czy przyjechał na Śląsk “gasić pożar” w kopalniach, minister aktywów państwowych odparł, że chodzi o to, by rozmawiać ze stroną społeczną.

Według wcześniejszych, nieoficjalnych informacji, tematami rozmów w katowickiej siedzibie śląsko-dąbrowskiej Solidarności mają być zarówno postulaty zgłaszane przez związki zawodowe, jak i założenia kolejnego etapu restrukturyzacji Polskiej Grupy Górniczej.

W spotkaniu, obok szefa Ministerstwa Aktywów Państwowych, bierze udział wiceminister w tym resorcie Adam Gawęda, odpowiedzialny za sprawy górnictwa węgla kamiennego. Jest także wojewoda śląski Jarosław Wieczorek oraz prezes PGG Tomasz Rogala i dwaj wiceprezesi tej spółki: ds. finansowych Andrzej Paniczek i ds. pracowniczych Jerzy Janczewski. Stronę społeczną reprezentują przedstawiciele kilku górniczych związków.

Polska Agencja Prasowa

17 lutego odbędzie się strajk ostrzegawczy w zakładach PGG


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X