Średziński: COP19 i Szczyt Węglowy w jednym dniu to hipokryzja

19 listopada 2013, 11:14 Energetyka

Po raz drugi na Szczycie Klimatycznym COP19 polski rząd otrzymał kolejną od ekologów tytuł „Skamieliny Dnia”. Jak uzasadniają organizacje ekologiczne, „wyróżnienie” to przyznały naszym władzom za marnotrawienie szans na powstrzymanie zmian klimatu oraz promocję węgla.

Ekologom chodzi głównie o zorganizowany w resorcie gospodarki „Szczyt Węglowy”, który przebiegł pod hasłem “technologie czystego węgla, szanse i innowacje”. W ocenie środowisk ekologicznych sugerowanie, że nowe technologie węglowe pozwolą zmienić węgiel w zielone, czyste paliwo, to ewidentna manipulacja. W ich ocenie za zasłoną „czystego węgla” kryją się niesprawdzone i drogie technologie, stworzone, aby spowolnić działania na rzecz ochrony klimatu.

– Decyzja rządu, aby wspierać wydarzenie określane jako „najważniejsza impreza sektora węglowego w tym roku”, goszcząc w tym samym czasie szczyt klimatyczny, świadczy o politycznej hipokryzji polityków – mówi Paweł Średziński z WWF Polska.

W jego opinii mówienie, że Polski nie stać na odejście od węgla to zwykła manipulacja.
– Z pewnością Polski nie stać na trwanie przy energetyce węglowej, która będzie coraz droższa, bo wydobycie węgla spada, a jego import przewyższa obecnie eksport – dodaje Średziński

Ekolodzy jednocześnie zwracają uwagę na plany uruchomienia nowej odkrywki węgla brunatnego w okolicach Legnicy, co jak podkreślają wymagać będzie wysiedlenia 20 000 ludzi i spowoduje katastrofę ekologiczną na niewyobrażalną dotąd skalę.

CIRE.PL