AlertŚrodowisko

Unia wyda 3,5 miliarda euro na ochronę oceanów

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons.

Flaga Unii Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons.

W tym roku Unia Europejska przeznaczy 3,5 miliarda euro (około 3,71 miliarda dolarów) na ochronę oceanów i zrównoważony rozwój poprzez różnorodne działania, poinformował unijny urzędnik ds. środowiska. Inicjatywy te obejmują działania przeciwko zanieczyszczeniu morza, wsparcie dla zrównoważonego rybołówstwa oraz inwestycje w tzw. “niebieską gospodarkę”, czyli zrównoważone korzystanie z zasobów morskich i wodnych dla gospodarki.

Ogłoszenie tych zobowiązań miało miejsce na corocznej konferencji “Nasz Ocean” w Atenach, w której uczestniczyło około 120 krajów. Komisarz UE ds. środowiska, oceanów i rybołówstwa, Virginijus Sinkevicius, podkreślił, że ocean to wspólna odpowiedzialność ludzkości.

Zaplanowane inwestycje obejmują wsparcie dla 14 projektów i jednej reformy zrównoważonego rybołówstwa w Cyprze, Grecji, Polsce i Portugalii o wartości około 1,9 miliarda euro. Dodatkowo, 980 milionów euro z unijnego Instrumentu na rzecz Odbudowy i Zwiększania Odporności (RRF) zostanie przeznaczone na projekty w Cyprze, Finlandii, Grecji, Włoszech i Hiszpanii, które mają na celu zwalczanie zanieczyszczenia morza.

Unia planuje również wsparcie dla krajów afrykańskich w rozwijaniu ich niebieskiej gospodarki. Podczas konferencji zapowiedziano ponad 400 nowych inicjatyw o łącznej wartości 10 miliardów dolarów, jak poinformował grecki urzędnik rządowy dla agencji Reuters.

Niedawno Unijna Służba ds. Zmian Klimatu Copernicus podała, że od 1979 roku temperatura oceanów osiągnęła rekordowo wysoki poziom w lutym. Przełowienie i zanieczyszczenie plastikami to główne zagrożenia dla naszych oceanów.

Od początku konferencji w 2014 roku zgromadzono ponad 2160 zobowiązań o wartości około 130 miliardów dolarów.

Reuters / Mateusz Gibała

Media niemieckie: Termomodernizacje w Unii mają minimalny wpływ na zużycie energii


Powiązane artykuły

Felicity Ace. Źródło: wikimedia

Sąd zdecyduje, kto odpowiada za tysiące Volkswagenów na dnie oceanu

W dniu 2 lipca 2025 roku rozpoczęła się rozprawa przed Sądem Krajowym w Brunszwiku dotycząca konsekwencji finansowych awarii frachtowca „Felicity Ace”...

Glapiński: Inflacja obniża się, ale odmrożenie cen energii może to zmienić

Zdaniem prezesa NBP inflacja będzie obniżała się z kwartału na kwartał. Możliwy jest jednak jej czasowy wzrost po odmrożeniu cen...
Komisja Europejska. Fot. Flickr

KE chce redukcji 90 procent emisji do 2040 roku. Polska: Nierealne

Komisja Europejska przedstawiła propozycję nowego celu klimatycznego: redukcja emisji gazów cieplarnianych o 90 procent do 2040 roku w stosunku do...

Udostępnij:

Facebook X X X