AlertŚrodowisko

Norweski fundusz majątkowy w ogniu krytyki za nierealizowanie celów klimatycznych

Flaga Norwegii. Źródło: Pixabay

Flaga Norwegii. Źródło: Pixabay

Norweski fundusz majątkowy poddany został krytyce przez organizację pozarządową za niezrealizowanie swoich celów dotyczących klimatu, według raportu opublikowanego przez Reutersa.

Norweski fundusz, który gromadzi dochody z produkcji ropy i gazu, ma za zadanie wspierać zerową emisję gazów cieplarnianych netto do 2050 roku w 9 000 spółkach, w które inwestuje na całym świecie, zgodnie z Porozumieniem Paryskim.

Jednakże raport organizacji pozarządowej Framtiden i vaare hender (Przyszłość w Naszych Rękach) sugeruje, że fundusz nie spełnia tych ambicji. Pomimo określenia oczekiwań wobec zarządów spółek w zakresie zmian klimatycznych przez zarząd funduszu, Norges Bank Investment Management (NBIM), raport wykazał, że fundusz często nie popierał krytycznych uchwał akcjonariuszy dotyczących ograniczenia emisji gazów cieplarnianych na dorocznych walnych zgromadzeniach.

W raporcie przeanalizowano wyniki głosowania funduszu w ubiegłym roku w sprawie 16 uchwał klimatycznych w dziewięciu głównych spółkach naftowych, w tym takich gigantów jak BP, Shell, TotalEnergys, Chevron i ExxonMobil. Ustalono, że fundusz nie poparł większości tych uchwał, co podważa jego rolę jako podmiotu zarządzającego zrównoważonymi finansami, szczególnie w kontekście celów międzynarodowych dotyczących zmian klimatycznych.

Ta niezgodność między strategią NBIM a rzeczywistym zachowaniem w zakresie głosowania budzi obawy i stawia pod znakiem zapytania zaangażowanie funduszu w walkę ze zmianami klimatycznymi, co wymaga dalszej analizy i działań ze strony zarządzających.

Reuters / Mateusz Gibała

Perzyński: Ślązacy chcą tworzyć polskie technologie transformacji energetycznej


Powiązane artykuły

Niemcy: Od 2005 roku emisje CO2 spadły o połowę

Federalny Urząd Ochrony Środowiska (UBA) w Dessau-Roßlau podaje, że od wprowadzenia systemu dokumentacji emisji CO2 w 2005 roku emisje w...
Rzeka Ren. Źródło: wikimedia

Rzeka Ren będzie coraz cieplejsza. A to wpłynie na gospodarkę

Szwajcarska Federalna Politechnika w Zurychu (ETH) wskazuje, że do końca XXI wieku temperatura wody Renu może wzrosnąć nawet o 4,2 stopnia...
Aktywiści podczas strajku klimatycznym w Niemczech. Źródło: wikimedia

Zielona młodzieżówka chce wywłaszczyć koncerny w Niemczech

Jakob Blasel, współprzewodniczący Zielonej Młodzieży, wzywa do nacjonalizacji trzech niemieckich koncernów – RWE, Leag i Thyssenkrupp – w celu ochrony...

Udostępnij:

Facebook X X X