Gazprom śle coraz więcej gazu do Europy przez ostrą zimę i atrakcyjne ceny. 11 stycznia rosyjski koncern poinformował o kolejnym rekordzie dostaw surowca poprzez gazociąg Nord Stream.
Rosną dostawy z Nord Stream na Zachód
Jak informuje agencja Interfax, powołując się na dane niemieckiego operatora sieci przesyłowej, 11 stycznia bałtycka magistrala była wykorzystywana w 113 procentach. Wówczas przesłaną nią 624 mln3 gazu.
Wzrost wykorzystania Nord Stream ma związek z niepełnym wykorzystaniem przepustowości wschodniej odnogi magistrali (OPAL). Od początku tego tygodnia rośnie również przesył zachodnią odnogą (NEL). O ile wcześniej wykorzystanie NEL było stabilne i utrzymywało się na poziomie 96 procent, to we wtorek 10 stycznia było to już 108 procent (techniczna przepustowość 24 mld m3)
Z kolei 10 stycznia koncern przesłał nim 167,4 mln m3 surowca. W ujęciu rocznym oznacza to, że magistralą dostarczono o 11,1 procent więcej paliwa niż wynosi techniczna przepustowość gazociągu. Wynika to z faktu, że normy dzienne mogą przekraczać wyznaczone normy miesięczne i roczne.
Prezes Gazpromu Aleksiej Miller stwierdził, że w okresie jesienno-zimowym Nord Stream posiada dodatkowy zapas przy dostawach gazu do Europy. Dostawy są realizowane w warunkach silnego ochłodzenia oraz znacznego wzrostu zapotrzebowania na paliwo.
Wcześniej informowano, że rosyjski monopolista pobił kolejny rekord eksportu gazu przez rurociąg Nord Stream. 10 stycznia spółka przesłała nim 167,4 mln m3 surowca. W ujęciu rocznym oznacza to, że magistralą dostarczono o 11,1 procent więcej paliwa niż wynosi techniczna przepustowość gazociągu.
Prezes Gazpromu Aleksiej Miller stwierdził, że w okresie jesienno-zimowym Nord Stream posiada dodatkowy zapas przy dostawach gazu do Europy. Dostawy są realizowane w warunkach silnego ochłodzenia oraz znacznego wzrostu zapotrzebowania na paliwo.
W 2016 roku Gazprom dostarczył do krajów spoza Wspólnoty Niepodległych Państw (WNP) 179,3 mld m3, ustanawiając tym samym historyczny rekord – poinformowało biuro prasowe rosyjskiego koncernu. W 2013 roku rosyjski koncern wysłał 161 mld m3 a w 2015 roku 158,6 mld m3.
Według danych spółki w porównaniu z 2015 rokiem w ubiegłym roku do państw Unii Europejskiej trafiło o 19,9 mld m3 więcej surowca (+12,5 procent). Wolumen ten odpowiada ilości paliwa jakie Gazprom dostarcza do Wielkiej Brytanii. W 2016 roku na Wyspy trafiło 17,8 mld m3 rosyjskiego surowca.
Ponadto w porównaniu z 2015 rokiem w 2016 udział Gazpromu na europejskim rynku gazu wzrósł z 31 do 33,5 procent.
Jednocześnie rosyjska spółka poinformowała, że 8 stycznia osiągnęła trzeci w 2017 roku rekord dziennego eksportu gazu do państw spoza WNP (Unia Europejska i Turcja). Wówczas do europejskich odbiorców trafiło 621,8 mln m3 surowca. Poprzedni rekord odnotowano 6 stycznia – 615,5 mln m3.
Jak zauważa Gazprom Export, w ciągu pięciu dni (4-8 stycznia) dostawy gazu poprzez rurociąg Nord Stream 1 utrzymywały się na poziomie 165,2 mln m3 dziennie. Oznacza to, że przez bałtycką magistralę przepływało o 10 procent więcej paliwa, niż wynosi techniczna przepustowość gazociągu.
Korytarz Północny
Jeśli chodzi o odnogi Nord Stream, Gazprom zwiększył wykorzystanie OPAL, czyli magistrali odprowadzającej gaz przez Niemcy do Czech. 8 stycznia wysłał tamtędy 76 mln m3. Średnia z 2016 roku to 44 mln m3 dziennie. Była ona jednak notowana przed zgodą Komisji Europejskiej na zwiększenie wykorzystania OPAL. W lutym Gazprom będzie musiał ponownie zmniejszyć jego wykorzystanie, dopóki skargę na decyzję KE złożoną przez PGNiG i polski rząd będzie rozpatrywał Trybunał Sprawiedliwości UE. Pozostały wolumen z Nord Stream trafia do gazociągu NEL, który odprowadza gaz z bałtyckiej magistrali do Europy Zachodniej.
Agencja Platts podkreśla, że powodem zwiększonych zakupów rosyjskiego gazu jest ostrzejsza zima, niż w zeszłym roku i konkurencyjność cen oferowanych przez Gazprom w stosunku do oferty z giełdy gazowej. Pomimo wzrostu cen ropy naftowej na giełdach, uzależniona od niej cena dostaw gazu w kontraktach długoterminowych z Gazpromem jest ustalana w oparciu o indeks ceny baryłki z około 9-miesięcznym opóźnieniem, a zatem efekt taniej ropy jeszcze się utrzymuje.
W przyszłości Nord Stream 1, OPAL i NEL, oraz planowane Nord Stream 2 i jego odnoga EUGAL, stworzą Korytarz Północny. Gazprom nazywa tak system dostaw gazu ziemnego z Rosji do Unii Europejskiej szlakiem niemieckim.
AKTUALIZACJA 1: 11.01.2017 godz. 15:49
AKTUALIZACJA 2: 12.01.2017 godz. 10:39
AKTUALIZACJA 3: 12.01.2017 godz. 14:37
Interfax/Gazprom/Wiedomosti/Neftegaz.ru/Platts/Gazprom Export