Orlen planuje zbudować stację tankowania wodorem przy warszawskim lotnisku

10 kwietnia 2024, 08:45 Alert

Koncern poinformował o poszukiwaniach wykonawcy nowej inwestycji. Według planów przy lotnisku Chopina w Warszawie ma powstać stacja tankowania wodorem.

PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura
PKN Orlen. Fot. Jędrzej Stachura

Polska Agencja Prasowa (PAP) poinformowała o planach Orlenu polegających na budowie stacji tankowania wodorem przy lotnisku imienia Fryderyka Chopina w Warszawie. Instalacja docelowo ma być czynna siedem dni w tygodniu, przez całą dobę i być skierowana do transportu publicznego i samochodów osobowych. Aktualnie koncern ogłosił zapytanie ofertowe w celu wyboru generalnego wykonawcy. Zgłoszenia ofert formalnych i technicznych można składać do siódmego maja bieżącego roku. Drugi etap będzie polegał na zgłoszeniu ofert handlowych do 24 października 2024 roku.

Podmiot, który wygra konkurs będzie miał za zadanie między innymi zbudować stanowisko rozładowcze dla miejsc dokowania zestawu z naczepą wodorową, magazynów wodoru o pojemności minimum 1200 kg i czterech dystrybutorów, dwóch 350 bar i dwóch 700 bar. PAP poinformował również, że według dokumentacji Orlenu plan przewiduje również budowę dróg i ciągów pieszych oraz budowę pawilonu mikro.

– Orlen planuje podpisanie umowy z oferentem wybranym w postępowaniu – na usługę EPC budowy stacji tankowania wodoru wraz z usługą serwisu pogwarancyjnego i pozagwarancyjnego dla stacji tankowania wodoru – napisał Orlen cytowany przez PAP.

Polska Agencja Prasowa / Marcin Karwowski

Korpysa: Zakłócenia transportu na Bałtyku mogą wpływać na rynek (ROZMOWA)