Czy zielona stal potrzebuje nowego programu kształcenia zawodowego w Niemczech i Polsce?

3 marca 2023, 12:00 Alert

Model i program kształcenia zawodowego w Niemczech będzie musiał się zmienić na potrzeby zielonej rewolucji w energetyce i przemyśle – uważają zakłady przemysłowe takie jak ArcelorMittal.

Polska Niemcy Unia Europejska
Fot. BiznesAlert.pl


Koncern ArcelorMittal, który posiada dużą hutę stali w przygranicznym niemieckim Eisenhüttenstadt, chce przejść na produkcję zielonej stali do 2050 roku. Oznacza to, że zielony wodór będzie podstawowym nośnikiem energii w tym zakładzie. Koncern wzywa do wspólnej inicjatywy szkolnictwa zawodowego i przemysłu z myślą o pozyskaniu w przyszłości koniecznych kompetencji związanych z wodorem w przemyśle.

Ważną rolę w tej inicjatywie odgrywa także Polska, bo duża część pracowników przemysłowych we wschodniej części Brandenburgii, Meklemburgii i Saksonii to Polacy. Nowe horyzonty szkolnictwa zawodowego dotyczącego gospodarki wodorowej będą miały, zdaniem inicjatorów, charakter transgraniczny i europejski. Dlatego też pierwsza konferencja na ten temat odbędzie się pod kuratelą Euroregionu oraz dużych zakładów związanych z przemysłem wodorowym. W konferencji, która odbędzie się 30 marca, wezmą także udział uczelnie ze Szczecina i Cottbus, jak i przedstawiciele szkół zawodowych z Gorzowa.

Aleksandra Fedorska

Ceny litu w Chinach spadły o prawie jedną trzecią w ciągu dwóch miesięcy