EnergetykaOpinieRopa

Steinhoff: Fuzja Orlenu z Lotosem nie może prowadzić do monopolu

Prof. Janusz Steinhoff podczas EKG 2019 fot. BiznesAlert.pl

Prof. Janusz Steinhoff podczas EKG 2019 fot. BiznesAlert.pl

Janusz Steinhoff, były wicepremier i minister gospodarki, wystąpił na Europejskim Kongresie Gospodarczym 2022 w Katowicach. – Nie można się zasłaniać bezpieczeństwem energetycznym państwa, bo tworzy się monopol, który będzie wykorzystywać swoją pozycję – powiedział o fuzji Orlenu z Lotosem.

– Zdecydowanie opowiadam się przeciwko budowie dominujących podmiotów na rynku. Mieliśmy z taką sytuacją w poprzednim systemie, gdy wszystko było państwowe, wszyscy wiemy jak to się skończyło. Niszczenie konkurencji jest najgorszym, co można zrobić w gospodarce. Gdy słyszę o dobrych wynikach spółek, zadaję pytanie, czy zostało to dokonane w warunkach dominacji na rynku czy konkurencji – mówił gość konferencji.

– Komisja Europejska zadziałała w kontekście fuzji Orlenu z Lotosem racjonalnie, natomiast z punktu widzenia Skarbu Państwa jest to szkodliwe. Potęgę Orlenu budowali poprzednicy obecnego zarządu. Potęgi podmiotu nie można budować łamiąc konkurencję w danym kraju. Decyzje te mają charakter polityczny, nie merytoryczny. Nie można się zasłaniać bezpieczeństwem energetycznym państwa, bo tworzy się monopol, który będzie wykorzystywać swoją pozycję – ocenił Steinhoff.

– Nie poparłbym podziału Orlenu po ewentualnej wygranej opozycji. Orlen jest spółką giełdową, jest to dobrze zorganizowana firma. Z kolei sprawę rozwiązywałaby mądra prywatyzacja Lotosu – zakończył.

PKN Orlen ma połączyć się z Grupą Lotos po spełnieniu warunków Komisji Europejskiej wymagającej sprzedaży części stacji oraz wpuszczenia partnera do akcjonariatu Rafinerii Gdańskiej.

Opracowali Wojciech Jakóbik i Michał Perzyński


Powiązane artykuły

Unia zmienia magazyny gazu. Czy obniży ceny w zimie?

Unia Europejska wprowadziła zmiany w przepisach dotyczących obowiązkowego napełniania magazynów gazu, umożliwiając państwom członkowskim większą elastyczność w realizacji tego celu....
Stacja ładowania Polenergia eMobility. Fot. Polenergia

Zielona energia nie jest przepustką do El Dorado operatorów ładowarek

Polenergia eMobility mimo wzrostu skali działalności nadal przynosi straty. Czy dlatego jej właściciel mrozi inwestycje, i chce ją sprzedać?

Gazprom zaciera ręce. Holandia pozwala mu odzyskać zamrożone aktywa

Sąd Okręgowy w Hadze uchylił nakaz zajęcia aktywów dwóch spółek kontrolowanych przez Gazprom. Rosyjski gigant energetyczny odzyskał swoje udziały z...

Udostępnij:

Facebook X X X