EnergetykaOZE

Stelmaszczyk: Poprawka prosumencka wiązałaby się ze wzrostem cen energii elektrycznej

Turbiny wiatrowe w Austrii

Polskie Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej ocenia, że zapisy ustawy o odnawialnych źródłach energii dotyczące energetyki rozproszonej wpłyną znacząco na wysokość opłat za energię dla wszystkich odbiorców oraz wymuszą wzrost inwestycji infrastrukturalnych w systemie elektroenergetycznym Polski.

Ustawa o OZE, zaprezentowana przez Ministerstwo Gospodarki po raz pierwszy 22 grudnia 2011 roku stała się w ostatnim czasie tematem intensywnej debaty publicznej. Przegłosowanie tzw. poprawki prosumenckiej 16 stycznia 2015 r. przez Sejm RP i zmiany wprowadzone w czasie głosowania senatorów z dnia 7 lutego 2015 r. były komentowane przez grono ekspertów, polityków, obywateli i przedstawicieli przedsiębiorstw z sektora energetycznego. Jednym z głosów w dyskusji były pisma Polskiego Towarzystwo Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej skierowane do Senatu RP przez Prezesa Zarządu PTPiREE Roberta Stelmaszczyka i Dyrektora Biura Wojciecha Tabisia.

„Zaproponowaną przez Senat poprawkę, określającą cenę gwarantowaną dla zakupu energii z mikroinstalacji na poziomie 210 proc., można uznać za racjonalny kompromis pomiędzy oczekiwaniami prosumentów, a możliwościami odbiorców energii i interesem społeczno-gospodarczym Polski. Propozycja Senatu pozwoli na bardziej zrównoważony rozwój mikroinstalacji, co z kolei umożliwi Operatorom Sieci Dystrybucyjnych perspektywiczne planowanie rozwoju sieci pozwalające na bardziej systematyczne i etapowe przyłączanie nowych mikroźródeł.” – powiedział Robert Stelmaszczyk, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Skutki zapisów ustawy o OZE w kontekście wsparcia dla energetyki rozproszonej są jednymi z aspektów poruszanych w ramach toczącej się debaty publicznej, szczególnie w zakresie możliwego rozwoju energetyki prosumenckiej. Tymczasem wsparcie udzielane prosumentom za pośrednictwem taryf gwarantowanych wymusi konieczność zrealizowania dodatkowych inwestycji infrastrukturalnych, a także wpłynie na wzrost ceny energii elektrycznej dla odbiorców końcowych. Ponadto, w ramach tzw. mechanizmu socjalizacji kosztów dodatkowe obciążenia powstałe w wyniku zapewnienia preferencyjnych warunków rozwoju energetyki rozproszonej mogą zostać przeniesione na wszystkich odbiorców energii elektrycznej w Polsce.

„Osobną kwestią jest zapewnienie stabilności i niezawodności dostaw energii elektrycznej w nowej rzeczywistości systemowej. W wielu obszarach kraju sieci dystrybucyjne wymagają pilnych inwestycji już teraz, a dostosowanie ich do wymagań i standardów przyłączeniowych źródeł rozproszonych pociągnie za sobą konieczność dalszych inwestycji.” – podkreślił Robert Stelmaszczyk, Prezes Zarządu Polskiego Towarzystwa Przesyłu i Rozdziału Energii Elektrycznej.

Jednocześnie tzw. poprawka prosumencka będzie miała przełożenie także na funkcjonowanie Krajowego Systemu Elektroenergetycznego. Jak zauważa dr hab. inż. Krzysztof Madajewski, Wiceprzewodniczący Rady Naukowej Instytutu Energetyki: „W przypadku stosunkowo równomiernego rozkładu generacji instalacji prosumenckich w skali kraju i ograniczeniu łącznej mocy tych instalacji (800 MW w segmencie do 10kW) nie powinno dochodzić do negatywnych skutków dla Operatorów Sieci Dystrybucyjnych. Problemem może być natomiast obserwowalność i prognozowanie generacji z tych źródeł. Bez tego trudno jest prowadzić skuteczne bilansowanie techniczne i handlowe w systemie elektroenergetycznym. W skali całego kraju instalacja kilkuset megawatów mocy w instalacjach prosumenckich ma istotne znaczenie dla bilansowania systemu.”

Głosowanie Sejmu RP nad poprawkami Senatu RP do ustawy o odnawialnych źródłach energii jest przewidziane na najbliższy piątek, 20 lutego 2015 r.

Źródło: CIRE.PL


Powiązane artykuły

Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Orlen pomógł Czechom zerwać z rosyjską ropą

Koncern poinformował, że od marca 2025 roku wszystkie jego rafinerie korzystają z ropy naftowej spoza Rosji. Ostatnia dostawa została zrealizowana...

Austria wydała w 2024 roku 10 miliardów euro na paliwa kopalne

W zeszłym roku do Austrii importowano paliwa kopalne za kwotę 10 miliardów euro. Ropa i gaz pochodziły m.in. z Kazachstanu,...

Udostępnij:

Facebook X X X