Stolarz: Alians wytwórców energii z dostawcą węgla ma sens

14 września 2015, 11:06 Energetyka

Grupa energetyczna ogłosiła wezwanie na akcje lubelskiej kopalni. Zaoferowała dotychczasowym akcjonariuszom cenę 67,39 zł za akcję. Tym samym Enea zamierza przejąć kontrolę nad swoim dotychczasowym dostawcą węgla. Zagwarantuje to jej bezpieczne dostawy paliwa po konkurencyjnej cenie w ramach nowoczesnej grupy paliwowo-energetycznej.

Kopalnia Bogdanka. Fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.
Kopalnia Bogdanka. Fot. Lubelski Węgiel „Bogdanka” S.A.

 

Decyzja Zarządu Enei to element realizacji docelowego scenariusza rozwoju Grupy, który zakłada, że nadrzędną ideą działania firmy jest budowa wartości dla akcjonariuszy i zapewnienie klientom bezpieczeństwa dostaw energii. Oznacza to rozwój we wszystkich ogniwach energetycznego łańcucha wartości, który zostanie uzupełniony o obszar wydobycia węgla kamiennego. Enea zaktualizowała już w tym zakresie swoją strategię – podaje spółka.

– Enea ogłasza wezwanie na 21.962.189 akcji Bogdanki, uprawniających do 64,57 proc. głosów na WZA spółki. Cena wynosi 67,39 zł za papier – poinformował pośredniczący w wezwaniu DM Banku Handlowego. Na otwarciu poniedziałkowej sesji za akcję Bogdanki płacono 62,90 zł, czyli o 20% więcej niż w piątek na zamknięciu. Ten ruch pokazuje, że model połączenia wytwórcy energii elektrycznej z dostawcą węgla ma sens. Proces jednak musi być prowadzony przez spółki energetyczne bez narzucania im niczego z zewnątrz – Adam Stolarz, doradca gospodarczy, były dyrektor banku DnB i b. wiceprezes ARP.