Stoltenberg: Szczyt NATO w Warszawie jest decydujący dla naszego bezpieczeństwa (WIDEO)

7 lipca 2016, 21:15 Bezpieczeństwo
NATO Jens Stoltenberg

Odbywający się jutro i w sobotę szczyt NATO w Warszawie jest niezwykle ważnym wydarzeniem, który zdefiniuje nasze bezpieczeństwo. Świat stał się jeszcze bardziej niebezpieczny niż jeszcze kilka lat temu. NATO reaguje na tą ewolucję szybko i z determinacją – powiedział Sekretarz Generalny Sojuszu, Jens Stoltenberg podczas konferencji prasowej razem z Prezydentem RP, Andrzejem Dudą.

– Jesteśmy w stanie potroić nasze siły. Mamy nowe dowództwa zlokalizowane na Wschodzie. Rozbudowujemy nowe kluczowe możliwości takie jak zdolności obrony przeciw balistycznej. Jutro i pojutrze podejmiemy dalsze kluczowe działania, aby dokonać kolejnej modernizacji naszych zdolności zbiorowej obrony oraz odstraszania. Celem jest zapewnianie stabilności u naszych granic – powiedział szef Sojuszu.

– Będzie to wymagać większej obecności w Polsce, a także w Estonii, Łotwie i na Litwie. Nasza obecność będzie wielonarodowa i będzie to jasne przesłanie, że atak na jednego sojusznika jest atakiem na cały Sojusz- podkreślił Stoltenberg.

-Będziemy także działać na rzecz zintensyfikowania naszej odpowiedzi na zagrożenia ze strony południowej. Zwiększymy nasze wsparcie dla partnerów. Zwiększymy także naszą odporność na  hybrydowe i cybernetyczne zagrożenia. Podejmiemy współpracę z Unią Europejską na nowy ambitniejszy poziom. Będzie to szczyt niezwykle ważny w historii naszego Sojuszu – wymieniał Sekretarz Generalny.

– Od czasu kiedy Polska stała się członkiem NATO 17 lat temu, pełni funkcje kluczowego sojusznika i stała się siłą napędową naszego Paktu. Polska jest obszarem naszych wspólnych ćwiczeń wojskowych. Na swoim terenie podejmuje tak ważne jednostki jak Wielonarodowy Korpus Północ-Wschód oraz będzie jedną z naszych lokalizacji obrony przeciw balistycznej. Polska jest jednym z najważniejszych aliantów, jeśli chodzi o wydatkowanie środków na obronę. Polska jest tu wzorowym przykładem – podkreślił Stoltenberg.

– W ciągu najbliższych dni, szczyt w Warszawie pokaże jedność i siłę naszego Sojuszu. Siłę, która charakteryzuje Sojusz od prawie siedemdziesięciu lat. Decyzje, które podejmiemy uczynią nas silniejszymi niż kiedykolwiek i przygotują nas do wyzwań, przed którymi stoimy – zaznaczył szef NATO.

Źródło: NATO