AlertWszystko

Stopnie zasilania. Co oznaczają poszczególne poziomy ograniczeń dostaw energii w Polsce?

Zdjęcie: Polskie Sieci Elektroenergetyczne

Zdjęcie: Polskie Sieci Elektroenergetyczne

(Teresa Wójcik)

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ogłosiły, że Polscy przedsiębiorcy muszą liczyć się z ograniczeniami dostaw energii elektrycznej w związku z utrzymującym się upałem. Co oznaczają poszczególne stopnie zasilania komunikowane przez operatora?

Wielkości planowanych ograniczeń w poborze energii elektrycznej, ujęte w planach wprowadzania ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej poprzez ograniczenie poboru mocy, określa się w stopniach zasilania od 11. do 20., przy czym:

– 11. stopień zasilania określa, że odbiorca może pobierać moc do wysokości mocy umownej określonej w umowach, o których mowa w art. 5 ust. 2 pkt 1 i 2 oraz ust. 3 ustawy Prawo energetyczne,

– stopnie zasilania od 12. do 19. powinny zapewniać równomierne obniżanie mocy elektrycznej pobieranej przez odbiorcę,

– 20. stopień zasilania określa, że odbiorca może pobierać moc do wysokości ustalonego minimum niepowodującego zagrożeń i zakłóceń, o których mowa w § 3 ust. 4 rozporządzenia o ograniczeniach.

Zarządzanie deficytem mocy, rozumiane jako wprowadzenie określonych stopni zasilania, będzie miało charakter administracyjny.

Cykliczne opracowywanie planów ograniczeń wzmacnia bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej w wypadkach zagrożenia bezpieczeństwa energetycznego państwa w przypadkach wystąpienia zakłóceń lub awarii funkcjonowania Krajowej Sieci Elektroenergetycznej. Przewidziane prawem wprowadzanie ograniczeń w dostarczaniu i poborze energii elektrycznej polega na ograniczeniu maksymalnego poboru mocy elektrycznej oraz dobowego poboru energii elektrycznej.

Mając na uwadze niepewność w zakresie podaży energii elektrycznej w KSE, w szczególności związanej z budową nowych jednostek, jak również niepewność w zakresie wzrostu zapotrzebowania na moc, PSE SA nie opracowują planów wprowadzania ograniczeń w horyzoncie kilkuletnim. W przypadku wystąpienia zagrożenia bezpieczeństwa dostaw w przyszłości ograniczenia te będą wprowadzane zgodnie z obowiązującymi regulacjami prawnymi oraz zasadami, o których mowa powyżej.

W przypadku wprowadzenia ograniczeń zasadnicze znaczenie dla użytkowników systemu i kosztów gospodarczych z nich wynikających będzie miał przyjęty stopień zasilania i okres, na jaki zostaną wprowadzone ograniczenia. Istotny i ważny będzie również zasięg (obszar) dokonanych ograniczeń, stopień zurbanizowania terenu i gęstość zaludnienia, dostosowanie poboru energii elektrycznej przez odbiorców do wprowadzonych ograniczeń. Z tego powodu, jak również z uwagi na niepewność w zakresie podaży i popytu na energię elektryczną i brak możliwości określenia prawdopodobieństwa wystąpienia sytuacji, w których będą wprowadzane ograniczenia, szacowanie kosztów gospodarczych wprowadzania w przyszłości ograniczeń jest niezwykle trudne i byłoby obarczone dużym błędem.

 


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X