Bruksela chce rewolucji OZE na gazie. Polska nadal nie ma strategii energetycznej

23 stycznia 2018, 06:45 Alert
UE Unia Europejska Komisja
Siedziba Komisji Europejskiej. Fot. Wikimedia Commons

Komisja Europejska chciałaby wesprzeć rozwój OZE energetyką gazową. W Polsce nadal nie przyjęto z dawna zapowiadanej strategii energetycznej.

OZE na gazie

W rozmowie z Florence School of Regulation Klaus-Dieter Borchardt, głowa Dyrektoriatu Generalnego ds. Energetyki w Komisji Europejskiej przekonuje, że w przyszłości miks energetyczny Europy nie może w pełni polegać na Odnawialnych Źródłach Energii i potrzebuje uzupełnienia gazem.

– Nie rozumiem ludzi, którzy mówią, że gaz może być jedynie paliwem przejściowym ku energetyce odnawialnej. W obecnych warunkach w systemie udział OZE może osiągnąć około 50 procent. Czy wypełnić resztę? Według mnie to rola gazu – ocenia urzędnik europejski.

Tchórzewski: Zbudujemy w Polsce elektrownię atomową

Strategia energetyczna Polski

W polskim rządzie trwa dyskusja na temat miksu energetycznego, który byłby najwłaściwszy z punktu widzenia interesów kraju. Według deklaracji ministerstwa energii ma powstać elektrownia jądrowa, która uzupełniłaby dominujący obecnie węgiel. Rozważane jest także dopuszczenie rozwoju morskich farm wiatrowych i energetyki gazowej. Dokument mający rozstrzygnąć ten dylemat był zapowiadany na koniec 2016, a potem 2017 roku. Zgodnie z najnowszymi deklaracjami przedstawicieli rządu ma zostać przedstawiony najwcześniej pod koniec lutego.

FSR/Wojciech Jakóbik

Wiceminister Skobel: Projekt nowej polityki energetycznej na początku 2018 roku