Niemiecka strategia wodorowa promuje zielony wodór. Polacy chcą być neutralni technologicznie

10 czerwca 2020, 10:30 Alert

Portal Clean Energy Wire dotarł do szkicu strategii wodorowej Niemiec, z którego wynika, że ma się skupiać na wytwarzaniu wodoru z użyciem Odnawialnych Źródeł Energii, czyli technologii zielonego wodoru.

Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons
Flaga Niemiec. Fot. Wikimedia Commons

Strategia ma zostać zatwierdzona 10 czerwca. Wynika z niej, że tylko wodór wytwarzany z pomocą OZE jest zrównoważony w perspektywie długoterminowej, a niebieski wodór wytwarzany z gazu będzie wykorzystywany tylko w okresie przejściowym.

Niemcy chcą zostać międzynarodowym pionierem gospodarki wodorowej i eksportować technologie tego typu za granicę, jak w przeszłości robiły z Odnawialnymi Źródłami Energii. Wodór może być narzędziem dekarbonizacji przemysłu, bo zapewniłby energię bezemisyjną niezbędną do wysokoenergetycznej pracy tej gałęzi gospodarki.

Polska również pracuje nad własną strategią wodorową, ale przedstawiciele rządu deklarowali w BiznesAlert.pl, że będzie neutralna technologicznie. Nieoficjalnie można usłyszeć, że będzie dopuszczać nawet tzw. czarny wodór wytwarzany z węgla z użyciem technologii zgazowania tego paliwa.

Clean Energy Wire/Wojciech Jakóbik

Zyska: Strategia wodorowa Polski pomoże stworzyć nowy przemysł (ROZMOWA)