Strategia wodorowa USA stawia na fioletowy wodór z atomu. Będzie w Polsce?

18 listopada 2020, 07:00 Alert

Amerykanie chcą wytwarzać wodór z atomu. Jeśli zbudują polskie elektrownie jądrowe, mogliby wprowadzić tę technologię do Polski.

Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons
Elektrownia jądrowa Doel. Fot. Wikimedia Commons

Departament Energii USA przedstawił Plan Programu Wodorowego, który może zostać uznany za strategię wodorową Stanów Zjednoczonych. Zakłada wsparcie wytwarzania wodoru. Otrzymał je już projekt fioletowego wodoru z atomu firmy Xcel Energy.

Dokument opisuje ramy strategiczne prac departamentu na rzecz badań, rozwoju oraz uruchomienia instalacji demonstracyjnych w sektorze wodorowym. – Wodór to ekscytujące paliwo, które może potencjalnie zintegrować nasze krajowe surowce energetyczne, ale w celu pełnej oceny jego potencjału gospodarczego należy obniżyć jego koszty i zwiększyć popyt oraz podaż – ocenił sekretarz energii USA Dan Brouillette.

Departament Energii USA wsparł projekt wytwarzania wodoru The Prairie Island Nuclear Generating Station przez firmę jądrową Xcel Energy kwotą 14 mln dolarów. Zamierza wspierać wytwarzanie tego paliwa z wykorzystaniem atomu, który jest zeroemisyjny. Jednakże Xcel Energy posiada także istotne moce lądowych farm wiatrowych. Początkowo wodór miałby być zużywany na potrzeby tego ośrodka, ale po przekroczeniu odpowiedniego poziomu produkcji, mógłby także trafić na rynek. Xcel Energy deklaruje, że chce być pierwszą firmą produkującą zeroemisyjny wodór w instalacjach jądrowych z pomocą elektrolizy.

BiznesAlert.pl informował w przeszłości, że Xcel Energy, Exelon, APS i Energy Harbor rozważają budowę elektrolizerów służących do wytwarzania wodoru w ramach inicjatywy Departamentu Energii o nazwie H2@Scale. Exelon zamierza zbudować elektrolizer o mocy 1 MW, który mógłby rozpocząć pracę w 2023 roku. Energy Harbor ma zbudować kolejny o mocy 1-3 MW w Elektrowni Davis-Besse. Polacy chcą mieć 6-9 GW elektrowni jądrowych do 2043 roku. Amerykanie są potencjalnym partnerem technologicznym tego planu.

Departament Stanu USA/Xcel Energy/Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Fioletowy wodór? Lepszy swój, niż z Rosji