Zagraniczni eksperci pozytywnie ocenili białoruskie testy wytrzymałościowe elektrowni jądrowej budowanej w Ostrowcu, ale przedstawili również liczne zalecenia, których realizacja ma zagwarantować bezpieczną pracę obiektu – czytamy w „Dzienniku Gazecie Prawnej”.
3 lipca przedstawiono w Brukseli wyniki wykonanych zgodnie z rekomendacjami Komisji Europejskiej testów wytrzymałościowych budowanej na Białorusi elektrowni jądrowej. Ich ocena przygotowana została przez ekspertów z państw Unii Europejskiej, a także Iranu i Rosji.
Eksperci nie podzielili obaw Litwy i uznali, że elektrownia jest odporna na zagrożenia związane z aktywnością sejsmiczną i ekstremalnymi warunkami pogodowymi. Mają natomiast uwagi do ochrony budynków elektrowni przed następstwami powodzi, czemu zapobiec ma zalecana przez nich instalacja dodatkowych pomp – czytamy w DGP. Zgłoszono również uwagi do zgodności systemów bezpieczeństwa i procedur zarządzania kryzysowego z kryteriami Zachodnioeuropejskiego Stowarzyszenia Regulatorów Nuklearnych. Według ekspertów okoliczna ludność nie została w dostatecznym stopniu włączona w proces konsultacji.
DGP zwraca uwagę, że eksperci nie dokonali analizy innych wątpliwości zgłaszanych przez Litwę, a dotyczących m.in. lokalizacji elektrowni nad rzeką Wilią, która jest źródłem wody pitnej dla Wilna oraz niskiej kultury budowy obiektu. Gazeta przypomina, że podczas budowy elektrowni upuszczono z dźwigu na ziemię korpus reaktora, który nie został jednak ostatecznie zamontowany.
Dziennik Gazeta Prawna/CIRE.PL