Po ponad czterech miesiącach od powodzi tama na rzece Morawka nadal czeka na naprawę. Rząd twierdzi, że doraźne prace zakończą się za 6 – 8 tygodni. A później, w nieokreślonej przyszłości, powstanie docelowy projekt ochrony przed powodziami w Kotlinie Kłodzkiej.
Mieszkańcy Stronia Śląskiego i Lądka Zdrój, które wtedy zostały zalane nadal nie wiedzą, czy przerwana tama zostanie odpowiednio zabezpieczona przed nadchodzącymi roztopami. Pełnomocnik rządu ds. usuwania skutków powodzi Marcin Kierwiński zapewnia, że tak. Choć przyznaje, że tymczasowe rozwiązanie nie przywróci pełnej przepustowości i objętości zbiornika. Kierwiński poinformował, że Wody Polskie przejęły teren zapory i rozpoczęły przygotowania do inwestycji.
Wrześniowa katastrofa powodziowa
Do przerwania tamy doszło po intensywnych opadach deszczu, które miały miejsce we wrześniu 2024 roku. Napór wody okazał się zbyt silny, a w wyniku błędów w pracach ziemnych zlecanych przez Wody Polskie doszło do uszkodzenia wału. Problem pojawił się w miejscach, gdzie wcześniej prowadzono wykopy pod instalację kanalizacyjną. W efekcie, woda przerwała zaporę, zalewając Stronie Śląskie oraz sąsiednie miejscowości, w tym Lądek-Zdrój.
Wstrzymanie prac i tymczasowe rozwiązania
Po katastrofie teren wokół uszkodzonej tamy został ogrodzony i oznakowany, jednak naprawa konstrukcji została wstrzymana – formalnie z powodu śledztwa prowadzonego przez prokuraturę. W zeszłym tygodniu Prokuratura Okręgowa w Świdnicy, gdzie trwa śledztwo, poinformowała, że powołany zostanie zespół biegłych, którzy na specjalnie zbudowanym modelu tamy będą ustalać przyczyny jej zerwania.
Szersza perspektywa odbudowy
W ramach tymczasowego rozwiązania wyrwa zostanie zabezpieczona dużym kamiennym wałem, który następnie ma zostać wzmocniony betonem. Docelowa odbudowa tamy w Stroniu Śląskim to temat nadal nierozstrzygnięty. W nieokreślonej przyszłości mają się odbyć rozmowy z hydrologami, którzy ocenią, jak zmodyfikować system zabezpieczeń, by zapewnić jak największą skuteczność ochrony przed powodziami. Zaś po zakończeniu naprawy tamy w Stroniu Śląskim rozpoczną się konsultacje z mieszkańcami w celu opracowania długofalowych rozwiązań przeciwpowodziowych.