Strupczewski: Cameron wygrywa wybory. Ograniczy subsydia dla wiatraków

11 maja 2015, 08:41 Atom

KOMENTARZ

Turbiny wiatrowe

Dr inż. Andrzej Strupczewski

Profesor Nadzwyczajny NCBJ

Dosyć już farm wiatrowych- społeczeństwo brytyjskie będzie decydować – mówi premier Cameron.

Wybory parlamentarne w Wielkiej Brytanii przyniosły nieoczekiwany wynik. Brytyjski minister ds. Zmian Klimatycznych Ed Davey, który z ramienia partii Liberalnych Demokratów zabiegał o subsydia dla farm wiatrowych na lądzie i morzu, utracił swe miejsce w parlamencie brytyjskim i podał się do dymisji. Wyrok wyborców był miażdżący – z posiadanej dawnej przewagi 7560 głosów pan Davey stracił tak wiele, że obecne wybory przegrał różnicą 3000 głosów na swą niekorzyść.

Pan Davey szczycił się w swej akcji wyborczej „masywnym zwiększeniem” udziału OZE w produkcji energii elektrycznej i był sztandarową postacią „zielonego” ruchu brytyjskiego. Jest on pierwszym od 1997 roku urzędującym ministrem brytyjskim, który utracił swój mandat wyborczy.  Prowadził on z ramienia Wielkiej Brytanii negocjacje na konferencjach o ociepleniu globalnym w Katarze, w Polsce i w Peru, ale nie będzie już jej reprezentował na konferencji w Paryżu.

Natomiast triumf święci premier brytyjski David Cameron. W swoich wystąpieniach przedwyborczych premier Cameron przyrzekł zatrzymać projekt farmy wiatrowej na lądzie w hrabstwie Montgomery, jeśli zostanie wybrany. „Chciałbym wyraźnie zapowiedzieć – oświadczył Cameron, – że jeśli utworzymy rząd partii konserwatywnej, to utniemy wszystkie subsydia dla farm wiatrowych na lądzie i pozwolimy miejscowemu społeczeństwu decydować o ich losie. Jedyny sposób, by ludzie zatrzymali budowę farm wiatrowych na lądzie to glosowanie na partię konserwatywną.  Zwycięstwo konserwatystów będzie oznaczać koniec farm wiatrowych. Jeśli tego chcecie, musicie głosować na konserwatystów

I oto konserwatyści odnieśli pełne zwycięstwo. Społeczeństwo brytyjskie dało im 323 miejsca w parlamencie, co zapewnia konserwatystom większość i utworzenie rządu bez potrzeby sojuszu z żadną partią.

Eksperci zwracają uwagę, że głównym zadaniem nowego rządu będzie zapewnienie Wielkiej Brytanii stabilnych dostaw energii elektrycznej, które są zagrożone wskutek dotychczasowej polityki zielonych, która doprowadziła Wielką Brytanię na skraj przymusowych wyłączeń w razie braku wiatru.

Wyniki wyborów brytyjskich powinni wziąć sobie do serca politycy i w innych krajach.