Sudan chce wstąpić do OPEC

21 października 2015, 11:39 Alert

(Prime/BiznesAlert.pl/Piotr Stępiński)

Siedziba OPEC

Sudan złożył wniosek o członkostwo w OPEC i czeka teraz na odpowiedź organizacji – powiedział dziennikarzom sudański minister ropy Mohamed Zayed.

– Złożyliśmy już wniosek i czekamy na decyzję – powiedział minister nie określając dokładnej daty jego złożenia. – Obecnie wszystko zależy od OPEC. Aktualnie nie jesteśmy pełnymi członkami organizacji. Czekamy aż się nimi staniemy – dodał Zayed.

Sudan swoje członkostwo w kartelu negocjuje już od 2006 roku jednakże do dnia dzisiejszego nie podjęto żadnych realnych kroków w celu przyłączenia się do organizacji. Sudan jest trzecim do wielkości wydobywcą ropy naftowej w Afryce.

Ponadto 8 września afrykańskie państwo poinformował o nowym partnerstwie z Chinami w celu wejścia w nowe projekty dotyczące poszukiwań i wydobycia ropy oraz gazu ziemnego ze złóż znajdujących się we wschodniej, centralnej a także zachodniej części Sudanu.

– Chiny zgodziły się wejść w nowy projekt dotyczący poszukiwania ropy oraz rozszerzenia swojej działalności w sektorze naftowym w państwie – powiedział sudański minister ropy oraz gazu Mohamed Zayed. Szef resortu wyjaśnił również, że ponadto Chiny zgodziły się na zastosowanie nowych technologii, które pomogą na zwiększenie wydobycia gazu.

W 2009 roku Sudan rozpoczął wydobycie gazu ziemnego z odwiertu Tawakul w prowincji Sinnar w bloku nr 8 na poziomie 3,7 mln stóp sześciennych kondensatu gazowego dziennie. Zasoby surowca w tym miejscu wynoszą 25 mld stóp sześciennych. Chiny są największym inwestorem zagranicznym w Sudanie.

Podczas swojej niedawnej wizyty w Pekinie prezydent Sudanu Omar al-Bashir podpisał porozumienie o strategicznym partnerstwie z Pekinem, które zawiera umowę dotyczącą wydobycia gazu ziemnego ze złoża w prowincji Sinnar.

Warto także odnotować fakt, że oprócz Sudanu nowym-starym członkiem kartelu według mediów ma stać się Indonezja . – Otrzymaliśmy oficjalne potwierdzenie generalnego sekretarza OPEC, że wszyscy członkowie zatwierdzili ponowne przyjęcie Indonezji jako pełnoprawnego członka – powiedział indonezyjski minister przemysłu energetycznego Sudirman Said.

Należy przypomnieć, że Indonezja opuściła kartel w 2009 roku (była jego członkiem od 1962 roku) uzasadniając swoją decyzję zmniejszeniem eksportu ropy z powodu wzrostu wewnętrznego zapotrzebowania (Dżakarta stała się importerem netto surowców energetycznych).

Obecnie wydobycie w Indonezji wynosi ok. 830 tys. baryłek dziennie i jest to najwyższy wynik dla państw Południowo-Wschodniej Azji ale jest on jednym z najniższych w OPEC. Mniejszy poziom wydobycia odnotowywany jest tylko w Libii, Ekwadorze oraz Katarze. Celem powrotu do kartelu ma stać się zapewnienie bezpieczeństwa dostaw ropy oraz paliwa a także pozyskanie inwestycji w sektor energetyczny państw