EnergetykaWszystko

Suski: Inwestycje KGHM powinna zbadać NIK

Sam zamysł inwestowania za granicą nie jest zły, natomiast wykonawstwo pozostawia bardzo wiele do życzenia – mówi w rozmowie z naszym portalem poseł Marek Suski, członek sejmowej Komisji Skarbu Państwa, komentując kondycję KGHM S.A.

– KGHM jako jedna z wiodących spółek w branży jest aktywnym graczem na arenie międzynarodowej. Przewidzenie tak drastycznego spadku cen miedzi nas światowych giełdach było oczywiście trudne, ponadto wydaje się, że inwestycja poczyniona w Kanadzie może przynieść korzyści w dłuższej perspektywie czasowej – twierdzi Suski. – W tym przypadku trzeba jeszcze sporo zainwestować i poczekać. Natomiast inwestycja w Chile podobno wkrótce się zbilansować i przynosić zyski. Tak przynajmniej twierdzi sam zarząd koncernu.

– Natomiast niepokojącą sprawą pozostaje fakt, że o ile w samym koncernie prowadzona jest agresywna polityka pozyskiwania złóż, to wokół KGHM agresywną politykę pozyskiwania złóż mają prowadzić jakieś podmioty z kapitałem mieszanym, polskim i zagranicznym. Tutaj wchodzą w grę możliwości wykupywania złóż wokół terenów KGHM. Czyli patrzymy bardzo daleko poza granice kraju, a pod nosem są przeprowadzane operacje, które przez wiele lat mogą się okazać niekorzystnymi dla możliwości pozyskiwania surowca z naszego terenu – ostrzega poseł.

– Drugą stroną tych inwestycji pozostaje fakt, że budżet na nie przekroczono dwukrotnie. Zarząd tłumaczy, że koszty związane z płacami i innymi zadaniami musiały być wyższe niż planowano. Ponieważ jednak mamy do czynienia z inwestycjami zagranicznymi, to skontrolowanie, czy nie doszło do jakichś nieprawidłowości, jest utrudnione – zauważa Suski. – Stąd podczas posiedzenia sejmowej Komisji Skarbu Państwa wnioskowałem, żeby Najwyższa Izba Kontroli zbadała tę sprawę, gdyż niedoszacowanie kosztów inwestycji na poziomie 50 proc. to jest jakaś katastrofa.

– Reasumując, sam zamysł inwestowania za granicą nie jest zły, natomiast wykonawstwo pozostawia bardzo wiele do życzenia – podsumowuje Suski.


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X