Światowi eksperci do spraw cyberbezpieczeństwa pomogą chronić polską energetykę

6 czerwca 2019, 06:00 Energetyka

Trzy dni szkoleń, wykładów i praktycznych treningów prowadzonych przez eksperci ze Stanów Zjednoczonych i Europy – tak będzie wyglądało wydarzenie Cybersecurity Conference for Energy Sector (CC4ES), organizowane przez Polskie Sieci Elektroenergetyczne w Krakowie 17-19 czerwca. Wśród zaproszonych gości jest m.in. Gen. Keith Alexander, były dyrektor amerykańskiej National Security Agency oraz US Cyber ​​Command.

Energetyka jest atrakcyjnym celem dla zorganizowanych grup, których działalność może wywołać poważne skutki. . Cała branża polega na coraz bardziej złożonych systemach IT i OT. Z kolei hakerzy tworzą coraz bardziej wysublimowane i złożone metody ataków. Nowe zagrożenia wymagają nowego, kompleksowego podejścia.

– Kluczem jest współpraca oraz realna, ciągła wymiana informacji i wzajemne wsparcie różnych instytucji zajmujących się cyberbezpieczeństwem. Nie da się w pełni zabezpieczyć firmy przed atakami, ale dzięki współpracy można zareagować na nie szybciej i skuteczniej oraz zapobiec podobnym działaniom przeciwko innym firmom czy systemom oraz sprawniej odbudować system po ataku – mówi Jarosław Sordyl, zastępca dyrektora Departamentu Teleinformatyki PSE ds. cyberbezpieczeństwa.

PSE jako operator elektroenergetycznego systemu przesyłowego w Polsce mają w tym zakresie szczególną rolę. Dlatego spółka organizuje CC4ES, kontynuację szkolenia PolEx, zorganizowanego w listopadzie zeszłego roku. Były to pierwsze w Polsce warsztaty z cyberobrony dla sektora energetycznego, wzorowane na amerykańskim pierwowzorze GridEx.

Konferencja CC4ES jest przeznaczona dla specjalistów zajmujących się cyberbezpieczeństwem w spółkach energetycznych. Jej celem jest przedstawienie wyników badań, najlepszych praktyk i aktualnych trendów w zapewnianiu ochrony i przeciwdziałaniu atakom oraz praktyczne przećwiczenie obrony przed nimi.

Konferencja została podzielona na trzy dni. W poniedziałek 17 czerwca odbędą się warsztaty z prowadzenia testów penetracyjnych, informatyki śledczej i analizy zagrożeń dla systemów przemysłowych. Wtorek 18 czerwca 2019 to dzień poświęcony na prelekcje z udziałem światowej klasy ekspertów i praktyków. Wśród nich znajdą się m.in. gen. Keith Alexander (były dowódca US Cyber ​​Command, były dyrektor NSA, obecnie prezes firmy IronNet), Timothy Roxey (były dyrektor North American Electric Reliability Corporation oraz E-ISAC, obecnie pełniący funkcję doradcy w Białym Domu) oraz Tim Conway (dyrektor techniczny ICS w SANS Institute, ekspert Idaho National Laboratory).

Ostatniego dnia odbędą się ćwiczenia praktyczne Grid NetWars, których celem jest zwiększenie umiejętności uczestników w zakresie obrony i ataków w obszarze technologii operacyjnych (OT) i informatycznych (IT) w czasie rzeczywistym.

Konferencja odbędzie się w dniach 17-19 czerwca 2019 r. w hotelu DoubleTree by Hilton przy ul. Dąbskiej 5 w Krakowie.

Szczegółowe informacje na temat prelegentów i programu konferencji są dostępne na stronie cc4es.pl.