AlertBezpieczeństwoEnergetykaEnergia elektryczna

Geopolityka przyspiesza rozwód energetyczny Bałtów z Rosją

Linia wysokiego napięcia energetyka energia

fot. Pixabay

Państwa bałtyckie postanowiły, że zsynchronizują się z kontynentalnym systemem elektroenergetycznym Unii Europejskiej, a tym samym porzucą posowiecki BRELL w styczniu 2025 roku. Rosjanie już teraz notują straty eksportu energii do Europy przez sankcje.

Litwa, Łotwa i Estonia doszły do porozumienia o terminie synchronizacji ich sieci elektroenergetycznych z Unią Europejską w systemie kontynentalnym, w którym jest także Polska. Ma to się stać w styczniu 2025 roku, choć Litwa zabiegała o jeszcze szybsze działanie. Przyspieszenie wyniesie rok, bo pierwotnie synchronizacja miała nastąpić do końca 2025 roku.

Litewskie ministerstwo energetyki Litwy podaje, że przyspieszenie synchronizacji państw bałtyckich z Unią następuje w obliczu zmiany otoczenia geopolitycznego oraz potwierdza zaangażowanie tych krajów w bezpieczeństwo energetyczne. Rosjanie regularnie grożą krajom bałtyckim odcięcie od dostaw energii z systemu BRELL przed synchronizacją. Kraje bałtyckie ćwiczyły pracę ich systemu elektroenergetycznego w izolacji na wypadek takiego zdarzenia w kwietniu 2023 roku. Nowe rozwiązania techniczne na granicy z Polską mają usunąć wówczas zagrożenia bezpieczeństwa dostaw.

Bałtyckie systemy elektroenergetyczne będą wówczas pracować w tej samej częstotliwości co kontynentalne w Europie, a w innej niż posowiecki system BRELL obejmujący obecnie jeszcze tylko Białoruś i Rosję. Podobny ruch wykonała Ukraina w marcu 2022 roku tuż po inwazji Rosjan.

Tymczasem zatrzymanie dostaw energii z Rosji do Unii Europejskiej wiosną 2022 roku po inwazji Rosji na Ukrainie przyniosło rosyjskiej spółce Inter RAO ośmiokrotny spadek przychodów w pierwszej połowie 2023 roku. Przychód netto Inter RAO spadł 8,3 razy do 3,57 mld rubli. Eksport energii z Rosji do Unii realizowany do Finlandii i Litwy jest ograniczony przez wprowadzenie sankcji zachodnich oraz brak zgody Europejczyków na płatności w rublach, które próbował narzucić Kreml po rozpoczęciu inwazji. W ten sposób zostały ograniczone przychody wynikające z rekordowych cen wywołanych kryzysem energetycznym podsycanym przez Rosję.

Bez rynku w Unii Europejskiej strona rosyjska ma jeszcze tylko sześć kierunków eksportu energii: Białoruś, Gruzja, nieuznawana część Gruzji zwana Osetią Południową, Kazachstan, Mongolia i Chiny. Dostawy mogą sięgnąć 6 mld KWh. Rosjanie słali w 2021 roku do Unii Europejskiej 12,9 mld KWh z Inter RAO i 1,07 mld kWH z TGK-1.

Kommiersant / Neftegaz.ru / Wojciech Jakóbik

Kraje bałtyckie mogą przyspieszyć rozwód energetyczny z Sowietami


Powiązane artykuły

Rafineria Schwedt. Fot. PCK Raffinerie GmbH.

Niemcy boją się, że Rafineria Schwedt uzależni się od polskiej ropy

Niemiecki Instytut Badań Ekonomicznych (DIW) ostrzegł, że odkrycie ropy naftowej koło Świnoujścia może wzmocnić pozycję Polski w rozmowach dotyczących Rafinerii...
Kopalnia węgla brunantego Turów. Fot. Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

Polska i Czechy o Turowie: Współpraca idzie sprawnie

Polska i Czechy są zadowolone ze współpracy, w ramach której wspólnie weryfikują działania na rzecz minimalizacji oddziaływania Kopalni Turów na...
Projekt terminalu kontenerowego. Fot. Port Szczecin

Skarga Niemców wstrzymuje budowę polskiego terminala kontenerowego

Budowa portu kontenerowego w Świnoujściu została wstrzymana. Wojewódzki Sąd Administracyjny w Warszawie wstrzymał decyzję środowiskową projektu po skardze niemieckiej organizacji...

Udostępnij:

Facebook X X X