Polska i kraje bałtyckie powinny przygotować do czerwca br. wspólny projekt synchronizacji ich sieci elektrycznych z resztą Unii Europejskiej – oświadczył w piątek w Rydze wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej i komisarz ds. unii energetycznej Marosz Szefczowicz.
Czasu jest coraz mniej
Projekt ten jest częścią europejskiej strategii, której celem jest zabezpieczenie dostaw energii dla wszystkich państw członkowskich UE w dobie globalnego braku bezpieczeństwa oraz zmniejszenie narażenia UE na możliwe kryzysy – wyjaśnia agencja AFP.
„Musimy zakończyć tę synchronizację waszych sieci elektrycznych z siecią środkowoeuropejską” – podkreślił Szefczowicz. „Synchronizacja nie będzie tanim przedsięwzięciem, ale jest bardzo ważna i musimy to zrobić” – dodał.
Komisarz wskazał, że „gdybyśmy do czerwca mieli dobrą, uzgodnioną decyzję, wspieraną przez wszystkie cztery kraje, moglibyśmy wtedy przedstawić niezbędne propozycje i pomoc finansową”.
Komisja traci cierpliwość: Kraje bałtyckie ustalą model synchronizacji albo stracą pieniądze
Synchronizacja jest konieczna
Sieci przesyłowe energii elektrycznej Estonii, Łotwy i Litwy z powodów historycznych są powiązane z rosyjską siecią energetyczną i tym samym narażone na ewentualne przerwy w dostawach energii ze strony Moskwy – pisze AFP. Aby zmniejszyć zależność od Rosji, Komisja Europejska chce połączyć kraje bałtyckie z pozostałą częścią UE za pośrednictwem polskiej sieci energetycznej. Dostrojenie sieci przesyłowych państw bałtyckich do systemów europejskich poprzez Polskę ma być krokiem w kierunku większego bezpieczeństwa energetycznego tych krajów.
Pierwszy krok został podjęty w grudniu 2015 roku wraz z budową połączenia elektroenergetycznego LitPol między Litwą a Polską, ale potrzebne są dodatkowe łącza, aby zapewnić pełną synchronizację – wskazuje AFP.
Dla krajów bałtyckich wzmocnienie sieci energetycznych w celu synchronizacji z resztą Europy to jeden z ważniejszych projektów w obszarze energetyki. Wzmocnienie sieci w celu synchronizacji znalazło się na najnowszej, przyjętej w listopadzie ub.r., liście projektów energetycznych o znaczeniu wspólnotowym.
Projekty te mają szansę na uzyskanie dofinansowania z puli 5,35 mld euro w ramach unijnego mechanizmu Connecting Europe Facility (CEF) przeznaczonego na wzmocnienie infrastruktury energetycznej, transportowej i cyfrowej w UE w latach 2014-2020.
Polska, ale też inne kraje Europy Środkowej – Czechy, Węgry, Słowacja – zsynchronizowały swoje systemy z kontynentalną siecią europejską (CEN) w 1995 roku. Rumunia i Bułgaria zrobiły to w roku 2004.
Polska Agencja Prasowa
RAPORT: LitPol Link 2 – Szansa dla Bałtów, wyzwanie dla Polaków