Synthos i Vattenfall zrobiły kolejny krok w kierunku wspólnej inwestycji

4 stycznia 2021, 14:15 Alert
Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope
Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope

Polska firma chemiczna Synthos i szwedzki koncern energetyczny Vattenfall złożyły do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów (UOKiK) wniosek o wydanie zgody na powołanie wspólnego przedsiębiorstwa. W październiku 2020 roku firmy podpisały protokół ustaleń (memorandum of understanding – przyp. red.) w celu zbadania możliwości współpracy w branży morskiej energetyki wiatrowej w Polsce i krajach bałtyckich.

Projekt i budowa

W ostatni dzień ubiegłego roku do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumenta wpłynął wniosek firm Synthos oraz Vattenfall w sprawie utworzenia wspólnego przedsięwzięcia. Synthos oraz Vattenfall zgłosiły w UOKiK plan utworzenia wspólnego przedsiębiorcy godnie z przepisami regulującymi zasady koncentracji. Spółki zamierzają utworzyć spółkę w celu realizacji wspólnego projektu, polegającego na budowie farm wiatrowych na Bałtyku.

Warto dodać, że Synthos złożył w marcu 2019 roku wniosek koncesyjny na budowę morskich farm wiatrowych o mocy 800 MW, o czym informował w ubiegłym roku „Puls Biznesu”. Rozpatrzenie dokumentu zostało zawieszone do czasu uchwalenia planu zagospodarowania terenów morskich.

UOKiK/Bartłomiej Sawicki

Vattenfall i Synthos chcą rozwijać morskie farmy wiatrowe w Polsce