Jaki jest postęp prac nad nowym systemem łączności dla energetyki?

5 września 2019, 09:00 Alert

Wiosną br. rozpoczął się pilotaż systemu łączności krytycznej w oparciu o technologię LTE w paśmie 450 MHz dla sektora energii. „Rzeczpospolita” pisze o postępie prac.

Infrastruktura przesyłowa. Fot. Enea
Infrastruktura przesyłowa. Fot. Enea

Postęp prac

W kwietniu spółka PGE Systemy poinformowała, że wspólnie z partnerami z branży energetycznej rozpoczęła pilotaż systemu łączności krytycznej w oparciu o technologię LTE w paśmie 450 MHz dla sektora energii. Celem pilotażu jest potwierdzenie pełnej funkcjonalności komunikacji dyspozytorskiej o znaczeniu krytycznym. Dodatkowo, ta sama sieć posłuży do transmisji danych automatyki elektroenergetycznej i odczytu liczników.

Z wypowiedzi ministra energii Krzysztofa Tchórzewskiego wynika, że PGE i ENEA, w Augustowie, w Warszawie, w Poznaniu i we Wrześni kończą właśnie testy technologii łączności LTE w paśmie 450 MHz. Jak powiedział pomyślne rezultaty tych testów zachęcają do rozbudowy rozwiązania na cały kraj.

Cytowany przez dziennik prof. Marek Niezgódka, dyrektor zaangażowanego w projekt Centrum Cyfrowej Nauki i Technologii UKSW mówi, że na obecnym etapie uczestnicy projektu chcą zdefiniować ryzyko i słabe punkty w systemie. Jednocześnie w jego ocenie proces wdrażania nowego systemu łączności dla energetyki mogą opóźniać w największym stopniu czynniki o charakterze decyzyjnym czy legislacyjnym.

Jak czytamy w „Rz”, komercjalizacja nowego systemu łączności dla energetyki bazującego na technologii LTE450 może nastąpić w 2021 r., a system mógłby rozpocząć pracę na połowie obszaru Polski. Szacunkowe koszty inwestycji w części elektronicznej mogłyby sięgnąć 200 mln zł.

Rzeczpospolita

Ruszyły pilotaże łączności LTE 450 dla energetyki