Szczyt USA-Chiny. Biden i Xi rozmawiali o handlu, kryzysie klimatycznym i Tajwanie

16 listopada 2021, 10:00 Alert
Źródło: freepik
Źródło: freepik

Xi Jinping i Joe Biden podczas spotkania online dyskutowali o handlu, kryzysie klimatycznym i Tajwanie. Przewodniczący Chińskiej Partii Komunistycznej stwierdził, że popieranie niepodległości wyspy przez prezydenta USA jest jak igranie z ogniem.

W tym tygodniu odbył się szczyt przywódców Chin i USA w formie zdalnej. Xi Jinping i Joe Biden omówili kwestie handlu, celów klimatycznych, Tajwanu i interesów obu krajów w tym regionie.

Prezydent USA podkreślił, że sprzeciwia się działaniom Chin, które jego zdaniem mają służyć podważeniu pokoju na Tajwanie. Warto przypomnieć, że Stany Zjednoczone przestrzegają umowy o stosunkach z Tajwanem, która stanowi, że muszą mu pomóc w razie ataku z zewnątrz. W zeszłym miesiącu Biden powiedział, że Amerykanie będą bronić Tajwanu, gdyby Chiny zaatakowały wyspę.

Xi Jinping stwierdził, że popieranie niepodległości Tajwanu jest jak igranie z ogniem. – Ci którzy igrają z ogniem, mogą się poparzyć – powiedział przewodniczący Chińskiej Partii Komunistycznej według chińskich mediów państwowych, cytowanych przez Reutersa.

Tematem dyskusji były również relacje handlowe. Biden stwierdził, że USA muszą chronić amerykańskich pracowników i przemysłu przed nieuczciwymi praktykami handlowymi i gospodarczymi Chin. – Stany Zjednoczone muszą przestać nadużywać pojęcia bezpieczeństwa narodowego, które do ucisku chińskich firm – odpowiedział Xi.

– Musimy poprawić komunikację i razem stawić czoła wyzwaniom. Chiny i USA muszą współpracować – powiedział Xi.

BBC/Reuters/Jędrzej Stachura

J. Perzyński: Półprzewodniki zapoczątkowały międzynarodowy wyścig technologiczny. Kto pierwszy dobiegnie do mety?