AlertBezpieczeństwoEnergetykaOnetRopaWykop

Szef niemieckiej Rafinerii Schwedt woli Rostock od Gdańska choć ma na stole Ropociąg Pomorski

Tankowiec w naftoporcie. Fot. Naftoport.pl

Tankowiec w naftoporcie. Fot. Naftoport.pl

Szef niemieckiej Rafinerii Schwedt liczy na rozwój dostaw ropy przez naftoport w Rostocku, choć na stole jest współpraca z Polakami w Gdańsku i rozbudowa Ropociągu Pom0rskiego.

Kierownik Rafinerii Schwedt (PCK) Ralf Schairer wystąpił przed klubem seniora w mieście Schwedt. Należą do niego emeryci wcześniej zatrudnieni w tej rafinerii. Schairer powiedział, że liczy ona na wsparcie Brukseli przy budowie nowego ropociągu z Rostocku, oraz planuje budowę nowego pirsu i dużych zbiorników na ropę naftową w tamtejszym naftoporcie.

— Umożliwi to rozładunek dwóch statków morskich w tym samym czasie oraz mieszanie różnych rodzajów ropy naftowej. Ponadto, w Rostocku mają zostać zbudowane dwa duże zbiorniki na ropę naftową, aby zwiększyć pojemność buforową w stosunku do dostaw rurociągiem. Ponadto przepustowość rurociągu ma zostać zwiększona z sześciu do dziewięciu milionów ton. Przyczynią się do tego trzy nowe stacje pomp – cytujej Schairera lokalna gazeta Märkische Oderzeitung (MOZ).

Rafineria PCK, która należy w 54 procentach do rosyjskiego koncernu Rosnieft, wnioskuje o wsparcie państwa niemieckiego o wysokości pół miliarda euro. Zgoda Brukseli ma być wydana już w następnych tygodniach. Pierwotnie mowa była tylko o budowie nowego rurociągu.

Plany dotyczące rozbudowy portu w Rostock są ogłaszane po raz pierwszy. Inny szlak to naftoport w Gdańsku, który byłby jednak dostępny tylko w razie derusyfikacji Schwedt, czyli wywłaszczenia Rosnieftu, do którego nadal nie doszło pomimo inwazji Rosji na Ukrainie. Akcje Rosjan są objęte zarządem powierniczym rządu w Berlinie.

Według informacji BiznesAlert.pl Polacy byliby gotowi zbudować drugą nitkę Ropociągu Przyjaźń w celu rozwoju dostaw nierosyjskiej ropy do Rafinerii Schwedt w razie derusyfikacji. W grę wchodzi także zastąpienie Rosnieftu przez Orlen, ale rozmowy w tej sprawie potwierdzone przez władze polskiej spółki w naszym portalu nie zakończyły się dotąd porozumieniem.

MOZ / Aleksandra Fedorska / Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Polska potrzebuje większych magazynów gazu (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Umowa surowcowa USA-Ukraina. Szansa na odbudowę czy ryzyko zależności?

Dla Ukrainy podpisanie umowy surowcowej ma znaczenie przede wszystkim polityczne – poprawia stosunki z USA i pozycję negocjacyjną względem Rosji....
Elektrownia jądrowa. Źródło: Freepik

Niemcy nie blokują już atomu w UE, ale u siebie go nie chcą

Nowy niemiecki rząd już w pierwszych tygodniach swojego rządzenia diametralnie zmienił swoje nastawienie i działanie w zakresie polityki energetycznej i...
Reaktor Maria. Źródło: Narodowe Centrum Badań Jądrowych/YouTube

Reaktor Maria jest gotowy do pracy, ale ruszy nie wcześniej niż za miesiąc

Reaktor Maria, jedyny polski reaktor badawczy w Otwocku, zgłasza gotowość do wznowienia pracy po przymusowej przerwie. Najpierw musi jednak otrzymać...

Udostępnij:

Facebook X X X