Szefowie MSZ Niemiec i Austrii spierają się o Nord Stream 2

14 grudnia 2021, 12:15 Alert
20200903_161402-2
Rury Nord Stream 2 w Mukran. Fot. Agata Skrzypczyk

Minister spraw zagranicznych Austrii powiedział w Brukseli do innych szefów dyplomacji państw członkowskich Unii Europejskiej, że gazociąg Nord Stream 2 powinien zostać uruchomiony. Przeciwnego zdania jest Annalena Baerbock, która stoi na czele MSZ Niemiec.

Spór Austrii z Niemcami o Nord Stream 2

Austriacki minister spraw zagranicznych Alexander Schallenberg zwrócił się do innych ministrów spraw zagranicznych państw Unii Europejskiej w Brukseli o szybkie uruchomienie kontrowersyjnego gazociągu Nord Stream 2. – Projekt został zakończony, teraz powinniśmy z niego skorzystać – powiedział Schallenberg w poniedziałek. Sprzeciwiał się minister spraw zagranicznych Niemiec Annalenie Baerbock, która po raz pierwszy wzięła udział w obradach w Brukseli.

Mając na uwadze niedawne napięcia z Moskwą w konflikcie na Ukrainie, Schallenberg podkreślił, że uważa za „błąd” kwestionowanie rurociągu w przypadku dyskusji z Rosją. Podobnie jak Niemcy, Austria również pozyskuje gaz ziemny z Rosji.

Baerbock opowiedziała się przeciwko szybkiemu oddaniu Nord Stream 2 do użytku w niedzielnym wywiadzie telewizyjnym dla telewizji ZDF. Podkreśliła, że ​​gazociąg „nie spełnia wymogów europejskiego prawa energetycznego, i pozostają kwestie bezpieczeństwa”. W Brukseli odniosła się ona do zawieszonej procedury certyfikacji w Niemczech; podkreśliła, że niemiecka Federalna Agencja ds. Sieci (Bundesnetzagentur, BnetzA – red.) właśnie zawiesiła proces certyfikacji, ponieważ w europejskim prawie energetycznym istnieją „jasne wymagania”.

Frankfurter Allgemeine Zeitung/Michał Perzyński

Jakóbik: Nord Stream 2 na nielegalu? Może się jeszcze zamienić w ruinę