EnergetykaGaz.Wszystko

Szewczowicz: Komisja Europejska zabiega o gaz z Turkmenistanu

W rozmowie z Financial Times wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej ds. Unii Eneretycznej Marosz Szewczowicz poinformował, że Bruksela szuka podstawy prawnej i technicznej dla umożliwienia dostaw turkmeńskiego gazu przez Azerbejdżan i gazociągi Korytarza Południowego. Chodzi głównie o budowę Gazociągu Transkaspijskiego krytykowanego przez Rosję i Iran. Utrzymują one, że inwestycja musi zostać zaakceptowana przez wszystkie kraje basenu Morza Kaspijskiego.

– Ten projekt jest na liście Projektów Wspólnego Interesu (PCI) co pozwoli przezwyciężyć ograniczenia antymonopolowe. To kluczowy projekt dla Unii – powiedział Szewczowicz.

Projekt TANAP zakłada budowę gazociągu z azerskiego pola Szach Deniz przez Gruzję, Turcję, do Grecji. Skąd dalej przez Albanię do południowych granic Włoch doprowadzi go Gazociąg Transadriatycki (TAP). Przez TANAP planowane jest dostarczenie 6 mld m3 gazu do Turcji oraz 10 miliardów m3 do Europy. W przyszłości pojemności gazociągu może zostać zwiększona do 31 mld m3.

Konsorcjum Szach Deniz wybrało projekt TAP w czerwcu 2013 r., jako inwestycję, która doprowadzi gaz ze złoża Szach Deniz 2 do Europy. Udziały w konsorcjum mają: po 20 proc. BP, SOCAR i Statoil, koncern Fluxys – 19 procent, ENAGAS – 16 proc. i Axpo – 5 proc. Po rezygnacji z budowy South Streamu przez Gazprom, TAP jest największą inwestycją energetyczną w tej części Europy z perspektywą na zwiększenie przepustowości z pierwotnie zakładanych 10 mld m3.

Turkmenistan chce słać więcej gazu do większej ilości klientów. Obecnie sprzedaje go Rosji, Iranowi i Chinom. Ministerstwo ropy, gazu i minerałów poinformowało, że Turkmeni planują dywersyfikować portfel umów gazowych przy pomocy nowych projektów infrastrukturalnych jak rozbudowa gazociągu do Chin, dalsze wykorzystanie rur do Rosji i Iranu, budowa gazociągu Turkmenistan-Afganistan-Pakistan-Indie (TAPI) oraz Gazociąg Transkaspijski (TCP). Ten ostatni może zapewnić surowiec Europie poprzez sieć gazociągów Korytarza Południowego, którą popłynie także surowiec azerski.

Turkmenistan planuje zakontraktować w 30 lat wolumen do 5,4 bln m3. Kraj ten posiada bogate złoża surowców jak Galkynysz i Jaszlar szacowane na 26,2 bln m3 gazu.


Powiązane artykuły

Goldman Sachs

Goldman Sachs apeluje o ograniczenie rozwoju OZE w Hiszpanii

Bank inwestycyjny Goldman Sachs, od lat zaangażowany w projekty energii odnawialnej, ostrzegł w tym tygodniu, że dalszy rozwój OZE w...

Grad głównym winnym strat w amerykańskiej fotowoltaice

55 procent amerykańskich roszczeń powiązanych z uszkodzeniem farm fotowoltaicznych przez zjawiska pogodowe dotyczy gradu. W skali globalnej, opady gradu zajmują...
reichstag Niemcy Berlin

Niemcy poparli unijne regulacje dotyczące niskoemisyjnego wodoru

Niemieckie ministerstwo gospodarki opublikowało komunikat wyrażając pełne poparcie dla nowych regulacji unijnych dotyczących produkcji wodoru. Bruksela zdecydowała się na  uznanie...

Udostępnij:

Facebook X X X