AlertLogistykaOnetWykopŻegluga

Szwajcarzy pomagają Rosji wywozić kradzione zboże

Zboże. Fot. Freepik.

Zboże. Fot. Freepik.

Moskwa zbudowała sieć firm i statków towarowych do eksportu pszenicy z okupowanej części Ukrainy. Szwajcarskie firmy odgrywają w tym procederze ważną rolę – podaje szwajcarska gazeta Neue Zürcher Zeitung (NZZ).

NZZ opublikowała informacje na temat czynnego udziału szwajcarskich spółek handlowych w wywożeniu ukradzionego przez Rosjan ukraińskiego zboża. Firmy kupują zboże i staja się ich właścicielem, a następnie towar jest wywożony na rynki światowe.

Nagrania satelitarne i dochodzenia strony ukraińskiej nie robią wrażenia na Szwajcarach. Firmy utrzymują, że nie wiedzą skąd to zboże pochodzi.

Statki, które transportują zboże i biorą udział w wywozie ukraińskiego zboża, które ukradła Rosja, dla zmylenia śledczych, dopływają do portów takich jak Sewastopol po ładunek i wyłączając systemy trackingowe. Następnie szwajcarskie firmy wyposażone zostają w odpowiednie dokumenty, które wymieniają Rosję jako kraj pochodzenia pszenicy. Następnie statki te kierują się do tureckich portów, a dalej korzystają z pomocy syryjskich.

Ogromne zbiory zboża, które jest deklarowane jako rosyjskie, zalało tej jesieni globalne rynki. Niemiecki portal rolniczy Agrarheute uważa, że Rosja w zeszłym roku mogła wyeksportować, podobnie jak w 2022 roku, ponad 90 milionów ton zboża.

Agrarheute / NZZ / Aleksandra Fedorska

OSW: Europa Środkowa buszuje w zbożu za alternatywą wobec Ukrainy (ANALIZA)


Powiązane artykuły

Morska farma wiatrowa Anholt/Dania. Fot. BiznesAlert.pl/Bartłomiej Sawicki

Dania chce więcej morskich wiatraków. Podwoi moc offshore

19 maja rząd Danii ogłosił wdrożenie pomocy w wysokości 7,7 miliarda euro na wsparcie rozwoju morskiej energii wiatrowej. Ma to...
Zawór gazowy. Źródło: freepik

Ukraina utrzyma dostęp do polskich gazociągów

Gaz-System będzie oferował przepustowość ciągłą na kolejny rok gazowy 2025/2026 w kierunku z Polski na Ukrainę. Polski operator uzgodnił z...
Prezes KGHM Andrzej Szydło i Robert Kropiwnicki, sekretarz stanu w ministerstwie aktywów państwowych. Fot. KGHM

KGHM o podatku miedziowym: To miliardy złotych dla polskiego przemysłu

KGHM komentuje zapowiedź ministerstwa finansów o obniżce opodatkowania wydobycia miedzi w latach 2026-2028. Według sygnałów płynących z gabinetów, projekt ustawy,...

Udostępnij:

Facebook X X X