Vattenfall chce zwiększyć inwestycje w energetykę wiatrową

8 lutego 2019, 16:00 Alert
windmill
W lipcu spadł udział energii pochodzącej z elektrowni wiatrowych w polskim miksie (fot. Pxpe)

Szwedzki koncern energetyczny Vattenfall chce zainwestować w więcej projektów wiatrowych w 2019 roku, o czym poinformował dyrektor generalny firmy, Magnus Hall.

W czwartek (7.02) przedstawiciel spółki poinformowali o niższych zyskach operacyjnych w 2018 roku, które spady o 5 procent w porównaniu do 2017 roku.  Podkreślono, że dzięki kontraktom hedgingowym zyski będą tu miały niewielki wpływ, jeśli średnie ceny energii spadną w 2019 roku.

Na słabszy poziom EBIT szwedzkiej spółki miały wpływ większe wydatki inwestycyjne, niższe wyniki w sektorze ciepłownictwa oraz rosnące cele paliw. Więcej środków przeznaczono także na strategię hedgingową. Średnie ceny energii w 2018 orku wzrosły z powodu mroźnych zim, która zwiększyła popyt na energię elektryczną oraz ciepło. Suche i ciepłe lato miało też wpływ na pracę elektrowni jądrowych. – Próbujemy wyeliminować zmienność, dlatego zabezpieczamy się – wyjaśnił Magnus Hall.

– Projekty wiatrowe będą największą częścią inwestycji Vattenfallu w 2019 roku. Zwiększymy też sieć dystrybucji w Szwecji i w Niemczech – dodał przedstawiciel firmy.

Dziennikarze spytali także przedstawiciel Vattenfallu, czy na jej działalność będzie miał jakikolwiek wpływ prawdopodobny Brexit. Spółka poinformowała, że nie widzi dużego ryzyka na tej płaszczyźnie.

Reuters/Patrycja Rapacka