(Polska Agencja Prasowa)
Kompania Węglowa, której centrala zatrudnia dziś ponad 650 osób, w nowej strukturze odchudzi administrację, ale nie zamierza zwalniać pracowników, ponieważ wcześniejsze porozumienia gwarantują im zatrudnienie do końca 2016 r. Firma chce jednak wypowiedzieć warunki umowy o pracę 132 osobom.
PAP dotarła we wtorek do pisma, jakie zarząd Kompanii wysłał w tej sprawie związkowcom, zapraszając ich do konsultacji kryteriów, służących wybraniu pracowników, którzy mogą zmienić stanowiska i mieć obniżone wynagrodzenia. Konsultacje zaplanowano na czwartek. Związkowcy deklarują gotowość do rozmów.
Rzecznik Kompanii Tomasz Głogowski potwierdził, że w związku z przekształceniami organizacyjnymi i oszczędnościami planowana jest – jak powiedział – „głęboka restrukturyzacja” centrali firmy, polegająca przede wszystkim na zmniejszeniu kosztów i poprawie efektywności jej funkcjonowania; rozważana jest też zmiana siedziby spółki na mniej kosztowną, poza ścisłym centrum Katowic.
„Nie oznacza to jednak zwolnień pracowników; osoby zatrudnione w administracji mają gwarancję zatrudnienia do końca 2016 roku. Zamierzamy natomiast w drugim kwartale zaproponować 132 osobom zmianę warunków pracy i płacy poprzez przeniesienie ich do tzw. grup wsparcia” – powiedział rzecznik.
W ramach takiej grupy pracownicy będą gotowi do wykonywania zadań zlecanych im – w miarę potrzeb – przez pracodawcę; z reguły stracą dotychczasowe stanowiska, będą też mieli zmniejszone pensje. Zarząd zaproponował, by o tym, kto trafi do takiej grupy, decydowała m.in. ocena kompetencji, jakości pracy czy absencja chorobowa pracownika. Będzie to jeszcze dyskutowane ze związkami.
Kompania Węglowa zatrudnia obecnie ponad 34,3 tys. pracowników, z czego w centrali 652 – to nie tylko osoby pracujące w katowickiej siedzibie firmy, ale także pracownicy księgowości i logistyki zatrudnieni w innych lokalizacjach oraz kierownictwa poszczególnych kopalń, których członkowie także formalnie są zatrudnieni przez centralę. W nowej, rozważanej przez KW siedzibie w katowickiej dzielnicy Załęże ma pracować niewiele ponad 200 osób.