Szymankiewicz: Dzięki nowej sieci transformatorowej odciążymy infrastrukturę w Pile

4 lutego 2015, 15:00 Energetyka

W Wielkopolsce powstała nowa stacja transformatorowo-rozdzielcza, która wzmocni bezpieczeństwo i poprawi jakość dostaw energii elektrycznej na obszarze powiatów pilskiego i chodzieskiego. Nowoczesny obiekt już zasila przedsiębiorstwa i okolicznych mieszkańców.

Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons
Linie wysokiego napięcia. Fot. Wikimedia Commons

Zlokalizowana w miejscowości Ługi Ujskie koło Piły stacja transformatorowa to kolejna inwestycja ENEA Operator, która powstała w odpowiedzi na rosnące zapotrzebowanie na energię elektryczną w gminie Ujście. Dynamicznie rozwijające się duże zakłady produkcyjne oraz liczne mniejsze przedsiębiorstwa zyskały pewność zasilania, ponieważ nowo powstały GPZ (Główny Punkt Zasilania) w istotny sposób obniżył ryzyko wystąpienia nieplanowanych przerw w dostawie energii elektrycznej.

Dzięki inwestycji znacząco poprawi się także bezpieczeństwo energetyczne gminy Ujście oraz gmin sąsiednich: Kaczory, Chodzież, Czarnków, Trzcianka i Miasto Piła. Nową jakość w dostawie energii elektrycznej odczują nie tylko przedsiębiorstwa, ale również mieszkańcy Ujścia i okolic, osiedla domków jednorodzinnych Ługi Ujskie, a także mieszkańcy pilskiego osiedla Motylewo.

Jednym z zadań nowopowstałej stacji transformatorowej jest odciążenie i wzmocnienie infrastruktury zlokalizowanej w Pile – mówi Marek Szymankiewicz wiceprezes ENEA Operator ds. Infrastruktury Sieciowej. Dzięki temu uwolniliśmy znaczną ilość mocy, z której teraz będą mogli skorzystać przedsiębiorcy i mieszkańcy w Pile.

Uruchomiona stacja transformatorowa została przygotowana również do współpracy z już istniejącymi odnawialnymi źródłami energii elektrycznej, a w przyszłości umożliwi także przyłączenie nowych instalacji wytwórczych. Dzięki zastosowanym najnowszym rozwiązaniom technicznym obiekt spełnia najwyższe standardy technologiczne, co z pewnością przełoży się na poprawę parametrów i niezawodności dostaw energii elektrycznej w północnej Wielkopolsce.