EnergetykaEnergia elektrycznaOZEWęgiel. energetyka węglowa

Szymański: Unia Europejska nie nadąża z leczeniem chorób, które sama wywołuje

Podczas VI Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach europoseł, Konrad Szymański, wziął udział w debacie: „Pakiet klimatyczny UE? Energetyka wobec nowych wyzwań”.

– Podejście Unii Europejskiej do polityki energetyczno-klimatycznej należy podzielić na dwa okresy: przed i w czasie kryzysu. W tym pierwszym etapie fundamenty polityki klimatycznej tworzono, w ogóle pomijając jej koszty – przekonywał podczas debaty w Katowicach Konrad Szymański, poseł do Parlamentu Europejskiego (PiS).

Jego zdaniem mówiono tylko wówczas, że tzw. zielona energia miała przynosić nowe miejsca pracy – choć w rzeczywistości, gdyby wszystkie pomysły na tę politykę zostały wcielone w życie przyniosłoby to raczej utratę milionów miejsc pracy. – Potem przyszedł kryzys i nowe doświadczenia, np. z zastosowaniami fotowoltaiki – przypomniał Szymański.

W jego opinii Unia Europejska nie jest w stanie nadążać z leczeniem chorób, które sama wywołuje.

– Obecnie postęp w podejściu do ewentualnego łagodzenia restrykcyjnych zasad polityki energetycznej polega na tym, że jeśli jego zwolennicy przegrywali głosowania w tej sprawie na forum Parlamentu Europejskiego stosunkiem 9:1, to obecnie stosunek ten wynosi 4:6 – twierdzi Szymański. – Teraz coraz więcej posłów słucha naszego stanowiska. Co ciekawe cele pierwszego pakietu energetyczno-klimatycznego najbardziej udały się w USA: efektywność energetyki wzrosła, koszty jej wytwarzania spadły, spadła także emisja CO2.

W opinii europosła obecnie, po kryzysie, podejście do polityki energetycznej w UE się zmieniło, ale wciąż nie jest zadowalające. W dalszym ciągu podejmowane są złe decyzje. Czekamy na gest Unii w sprawie postulatów polskich. Choć nie znaleźliśmy większości podzielającej stanowisko Polski w PE, to podziela je już ok. 300 posłów.

– Obecne kierownictwo Unii próbuje przeforsować następujący kompromis: pozwolimy na eksploatację węgla kamiennego i nie będziemy się sprzeciwiać eksploatacji gazu łupkowego, ale pozostaniemy jednocześnie przy drakońskich zasadach polityki klimatycznej – przekonuje Szymański. – Nie powinniśmy się na to zgodzić. Jedyne światełko w tunelu widzę w postaci rozszerzenia Grupy Wyszehradzkiej o Rumunię, Bułgarie i Chorwację, które podzielają nasze stanowisko w kwestii polityki klimatycznej. Musimy dalej rozszerzać wielkość tzw. mniejszości blokującej zaostrzanie tej polityki na forum europarlamentu – zakończył Szymański.


Powiązane artykuły

Stacja ładowania Ekoen na MOP. Fot. Ekoen

Polska firma zwycięzcą mega przetargu na szybkie ładowarki przy sieci dróg TEN-T

Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad rozstrzygnęła przetarg na dzierżawę terenów pod ogólnodostępne stacje ładowania samochodów elektrycznych dużej mocy w...

Rośnie ryzyko ataków na statki na szlakach Bliskiego Wschodu

Po amerykańskim ataku na irańskie instalacje nuklearne wzrosło ryzyko dla żeglugi w rejonie Półwyspu Arabskiego, co spotęgowało obawy o bezpieczeństwo...
Prof. Jakub Kupecki, dyrektor Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ). Fot. Ministerstwo przemysłu

Reaktor Maria ma nowego dyrektora. Zaczyna od września

Ministerstwo przemysłu poinformowało, że nowym dyrektorem Narodowego Centrum Badań Jądrowych (NCBJ), sprawującego pieczę nad Reaktorem Maria, będzie prof. Jakub Kupecki....

Udostępnij:

Facebook X X X