Hołownia: Naszym punktem wyjścia są OZE

13 stycznia 2020, 10:15 Energetyka
Szymon Hołownia Facebook
Szymon Hołownia. Fot. Facebook

Kandydat w wyborach na prezydenta RP w 2020 roku Szymon Hołownia opowiedział się na antenie Radio TOK FM za dialogiem na temat neutralności klimatycznej i skrytykował rząd w tej sprawie. Poparł rozwój OZE i skrytykował atom.

Jego zdaniem decyzja Polski o wstrzymaniu się z poparciem postulatu Komisji Europejskiej osiągnięcia neutralności klimatycznej do 2050 roku „nie była dobra”. Hołownia zdradził, że rozmawiał z górniczymi związkami zawodowymi, od których usłyszał poparcie dla zmian w gospodarce węglowej. – To kwestia sensownego wyznaczenia mapy drogowej zmian – zapewnił redaktor Radio TOK FM. – Nie traktujcie górników jak zabawki na barbórkę – zastrzegł. Jego zdaniem dyskusja na temat neutralności klimatycznej jest zdominowana przez demagogię i „zaklinanie rzeczywistości”, postulaty braku zmian lub odejścia od węgla z dnia na dzień.

Nie odpowiedział na pytanie o to kiedy Polska mogłaby odejść od węgla. Jego zdaniem ten termin trzeba ustalić w dialogu między związkami zawodowymi, przemysłem i ekologami. – Czy po drodze robimy to mniejsze zło, którym jest atom? – pytał. – Moim zdaniem to nie jest rozwiązanie długofalowe w żadne sposób. Naszym punktem wyjścia są OZE z różnymi etapami pośrednimi. Jeśli dzisiaj otworzymy przetargi, za 15 lat będziemy mieć pierwszą elektrownię jądrową. Nie ma na to czasu – mówił.

Szymon Hołownia jest kandydatem społecznym. Nie zdecydował jeszcze czy zamierza stworzyć formację polityczną.

Opracował Wojciech Jakóbik

Jakóbik: Święty węgiel (FELIETON)