Szyszko: Chcemy pomóc samorządom walczyć ze smogiem

3 lutego 2017, 15:30 PAP
csm_dsc_0108_c5a04dc352
Minister środowiska Jan Szyszko. Fot. Ministerstwo Środowiska

Pracujemy nad systemem wspierającym samorządy przy realizacji zadań na rzecz czystego powietrza – powiedział w piątek minister środowiska Jan Szyszko. Jak dodał, resorty energii i rozwoju w ramach walki ze smogiem przygotowują odpowiednie rozporządzenia o jakości paliw i wydajności pieców.

– Na temat smogu wypowiadaliśmy się wielokrotnie. Są dwie rzeczy: jest to, co należy do państwa i to, co należy do samorządów. Do państwa należy opracowanie systemu zmierzającego ku temu, żeby samorządy miały możliwość realizacji, albo przymus realizacji tego, żeby było dobre powietrze. I tak rzeczywiście w tym kierunku pracujemy – poinformował minister na konferencji prasowej w Warszawie.

Przypomniał, że Ministerstwo Energii opracowuje rozporządzenie dotyczące jakości paliw.

– Czyli nie będzie można dostać paliw gorszej jakości od tych, które są określone normą – wyjaśnił Szyszko.

– W Ministerstwie Rozwoju jest wydawane rozporządzenie odnośnie jakości kotłów, czyli (…) poniżej pewnej sprawności nie będzie wolno takich kotłów w ogóle zakupić w Polsce – dodał.

Poinformował, że samorządom ma pomóc także specjalny program Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Odnosząc się do smogu w stolicy Szyszko zwrócił uwagę, że Warszawa nie posiada takiego planu, ponadto w mieście zostały zabudowane kliny zapowietrzające. Mówił także o warszawskich elektrociepłowniach.

– Vattenfall kupił chyba 60 proc. elektrociepłowni warszawskich, miał zapłacić chyba 900 mln dolarów, w tym miał zapłacić gotówką 236 mln i zapłacił, a resztę miał spożytkować na modernizację kotłów – powiedział.

– Z tego co wiem modernizacja kotłów nie nastąpiła. A elektrociepłownie zostały odkupione przez PGNiG za 3 mld zł – dodał.

Polska Agencja Prasowa