AlertWszystko

Szyszko: Polska chce zmierzać w kierunku gospodarki cyrkularnej

(Ministerstwo Środowiska)

Gospodarka o obiegu zamkniętym szansą na zrównoważony rozwój terenów niezurbanizowanych to temat międzynarodowej konferencji, która zakończyła się 10.05.2016 w Tucznie.

Celem konferencji, którą współorganizowało Ministerstwo Środowiska, była wymiana poglądów oraz zaprezentowanie dobrych praktyk w zakresie transformacji w kierunku gospodarki o obiegu zamkniętym (ang. circular economy).

Gospodarka o obiegu zamkniętym to zupełnie nowe podejście opierające się na odejściu od modelu linearnego weź – zużyj – wyrzuć, a przejściu na model cyrkularny. Zakończone dziś spotkanie miało na celu przeprowadzenie konsultacji w zakresie możliwości wprowadzenia w życie obiegu zamkniętego dla zrównoważonego rozwoju samorządów wiejskich. Konsultacje dotyczyły zarówno podstaw prawnych, jak też możliwości wprowadzenia w życie konkretnych rozwiązań.

– Polska ma ogromne szanse ku temu, aby być liderem w zakresie promocji i wprowadzania w życie koncepcji zrównoważonego rozwoju w terenach wiejskich, gdzie obieg zamknięty w zakresie utylizacji odpadów powinien być stymulatorem tego rozwoju – powiedział prof. Jan Szyszko, minister środowiska. – Gospodarka o obiegu zamkniętym to szansa na miejsca pracy na terenach wiejskich – dodał minister. Wśród korzyści wymienił także m.in. brak odpadów, samowystarczalność energetyczną i wzrost jakości pożywienia.

Konferencja została podzielona na dwie sesje. Pierwsza – referatowa – dotyczyła marnotrawienia żywności, w tym odpadów żywnościowych. W jej trakcie wizje i osiągnięcia w obszarze gospodarki o obiegu zamkniętym prezentowali zagraniczni goście, m.in. przedstawiciel Austrii. Druga cześć spotkania poświęcona była natomiast ponownemu użyciu, odzysku i możliwości naprawy produktów. Swoje doświadczenia w tym zakresie przedstawiły polskie samorządy – m.in. gminy Sokoły, Tuczno i Wieluń.

Konferencji towarzyszyła wystawa polskich przedsiębiorców skupionych wokół innowacyjnej myśli łączącej wyzwania środowiska i gospodarki, prezentujących małe przydomowe instalacje.

Organizatorami konferencji były Ministerstwo Środowiska i Ministerstwo Rozwoju, przy współpracy ze Stowarzyszeniem na Rzecz Zrównoważonego Rozwoju Polski, Wyższą Szkołą Kultury Społecznej i Medialnej w Toruniu oraz Polskich Lasów Państwowych. Honorowy patronat nad wydarzeniem objął prezydent RP Andrzej Duda.


Powiązane artykuły

Srebro. Fot. KGHM, foto ilustracja

Polska potęgą srebra. Zachód ma na nie chrapkę

Amerykańska Służba Geologiczna dokonała przeliczenia polskich zasobów srebra, oceniając je jako największe na świecie, pozostawiające daleko w tyle dotychczasowych liderów branży....

Hejt wymierzony w Najprzedszkole

We Wrocławiu matka czteroletniego chłopca, zorganizowała internetową nagonkę na prywatne przedszkole. Gdy dyrekcja rozwiązała z nią umowę, media rozpisały się...
TOP Tygodnia. Grafika: Freepik/BiznesAlert.pl

TOP Tygodnia BiznesAlert.pl. Zobacz najpopularniejsze teksty mijającego tygodnia

Polecamy Państwu zestawienie najbardziej popularnych komentarzy i opinii mijającego tygodnia (1.03-07.03.2025 roku).

Udostępnij:

Facebook X X X