Energetyka

Szyszko: Śrubowanie limitów emisji jest niezgodne z porozumieniem klimatycznym

energetyka kominy

Parlament Europejski zapomniał o tym, co wynegocjowano w Paryżu – powiedział w czwartek minister środowiska Jan Szyszko odnosząc się do przyjętych we wtorek przez PE poprawek w systemie handlu emisjami dwutlenku węgla.

“Parlament Europejski zapomniał o tym, co wynegocjowano w Paryżu. A w Paryżu wynegocjowano nowe porozumienie, które ma obowiązywać albo już obowiązuje, bo zostało wprowadzone w życie, że mamy dokonać redukcji koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze jak najszybciej, jak najtaniej, jak najbardziej skutecznie, wykorzystując do tego z jednej strony redukcję emisji, a z drugiej strony pochłanianie przez (…) naturalne zbiorniki (…) dwutlenku węgla” – powiedział w Programie I Polskiego Radia minister środowiska Jan Szyszko.

Według ministra Unia Europejska i Parlament Europejski “ciągle żyje w tzw. pakiecie energetyczno-klimatycznym” i interesuje się jedynie dokonaniem jak najszybciej redukcji emisji w sześciu działach produkcji. “W zakresie produkcji ciepła, produkcji energii elektrycznej, szkła, papieru, cementu i stali. I to poprzez podwyższanie cen emisji jednej tony dwutlenku węgla. Czyli jak najdrożej, ale tylko i wyłącznie w sześciu działach produkcji” – wyjaśnił.

Ambitna polityka klimatyczna będzie kosztowna dla polskiego przemysłu

Dostosowanie wszystkich sektorów polskiego przemysłu do owych wyśrubowanych norm wiązałoby się z ogromnymi kosztami.
Szyszko ocenił, że jest to niezgodnie z prawem, niezgodne z Porozumieniem Paryskim. “Na razie jest to Parlament Europejski, jest to jedna ze stron. Teraz będzie się tym zajmować Rada Ministrów Środowiska, w której będę uczestniczył w końcu lutego. Będziemy tam starali się przedstawić racjonalne przesłanki ku temu, żeby normalnie podejść do spraw związanych z redukcją emisji i ze zmniejszaniem koncentracji dwutlenku węgla w atmosferze, zgodnie z Porozumieniem Paryskim” – wyjaśnił.

Polska dąży do neutralności klimatycznej

Minister podkreślił, że jest ekologiem i Polska zgodnie z Porozumieniem Paryskim dąży do neutralności klimatycznej. “Tyle, ile emitujemy, pochłaniamy również poprzez żywe zespoły przyrodnicze” – wyjaśnił i dodał, że “dążymy do neutralności (…) coraz mniej emitujemy dwutlenku węgla i cały CO2 pochłaniamy, żeby chronić bioróżnorodność, regenerować lasy, regenerować całe układy przyrodnicze, żeby była lepsza woda, lepsze powietrze, chronić bioróżnorodność”.

Polska Agencja Prasowa


Powiązane artykuły

PiS chce podtrzymania tarczy energetycznej niezależnie od wiatraków

Szef klubu PiS Mariusz Błaszczak poinformował, że posłowie PiS złożyli w poniedziałek w Sejmie projekt ustawy o tarczy energetycznej, który...

PSE planują przetargi na 4,5 mld zł do drugiej połowy 2026 roku

Polskie Sieci Elektroenergetyczne ujawniły prognozy dotyczące postępowań przetargowych na roboty budowlane dotyczące sieci elektroenergetycznych. Informacji udzielono, by potencjalni wykonawcy mogli...
Wiedeń z lotu ptaka. Źródło: pxhere

Kolejny blackout w Europie. Tym razem Wiedeń

Ponad 8300 gospodarstw domowych w Wiedniu zaczęło nowy tydzień bez prądu. Z powodu awarii zasilania w poniedziałek rano nie jeździło...

Udostępnij:

Facebook X X X