Eksperci zalecają by firmy ujawniały informacje na temat wpływu ich projektów na cel neutralności klimatycznej, od których może zależeć ich finansowanie.
Techniczna grupa ekspertów przy Komisji Europejskiej, w której znaleźli się także eksperci z Polski, przygotowała finalny raport na temat taksonomii mającej skłonić firmy do ujawnienia wpływu poszczególnych projektów na środowisko i promować te, które będą służyć celowi neutralności klimatycznej do 2050 roku.
Taksonomia ma ustalić szereg wyznaczników pozwalających określić czy dany project jest “zrównoważony”, a dzięki temu pozyskać na jego realizację “zielone finansowanie”. Taki project będzie musiał spełniać co najmniej sześć określonych celów środowiskowych, nie czynić znaczącej szkody środowisku i spełniać minimalne gwarancje.
Eksperci rekomendują, by uczestnicy rynku finansowego, duże firmy zobowiązane do prezentacji informacji niefinansowej o ich działalności i państwa członkowskie przedstawiały stopniowo kolejne informacje na temat ich projektów w celu określenia ich wpływu na walkę ze zmianami klimatu w procesie trwającym do 2022 roku. Chodzi przykładowo o proporcję przychodów, wydatków inwestycyjnych i operacyjnych uzyskanych w zgodzie z kryteriami taksonomii i tymi, które nie są z nimi zgodne. Te dane powinny znaleźć się w raportach rocznych lub specjalnych raportach „zrównoważonych”.
Komisja Europejska ma określić do pierwszego czerwca 2021 roku w jaki sposób te zobowiązania należy wdrożyć w praktyce z uwzględnieniem różnic między podmiotami finansowymi i niefinansowymi.
Wojciech Jakóbik
Jakóbik: Neutralność klimatyczna dzieli Europę. Wasze ambicje, nasze ulice