Urząd ujawnił taryfy gazu na 2025 rok. Rozstanie z Rosją wpłynie na Gazociąg Jamalski

4 czerwca 2024, 14:15 Alert

Urząd Regulacji Energetyki ujawnił taryfy przesyłowe za gaz w 2025 roku. W przypadku gazu wysokometanowego wzrosną o około 19 procent w punkcie wejścia i trzy procent w punkcie wyjścia. Wzrosną taryfy Gazociągu Jamalskiego w Polsce przez mniejsze wykorzystanie po porzuceniu dostaw z Rosji.

Instalacje Gazociągu Jamalskiego. Fot. Europol Gaz
Instalacje Gazociągu Jamalskiego. Fot. Europol Gaz

Urząd Regulacji Energetyki (URE) poinformował o zatwierdzeniu taryf przesyłowych na 2025 roku dla Gaz-Systemu, operatora sieci przesyłowej. W przypadku gazu (grupa E), wzrosną w stosunku do obecnych o 19,3 procent w punktach wejścia i 3,2 procent w punktach wyjścia. Taryfy przesyłowe za gaz zaazotowany (podgrupa L) spadną o 10,4 procent w punktach wejścia i 17,7 procent w punktach wyjścia.

URE poinformował, że taryfy dla polskiego odcinka gazociągu tranzytowego Jamał-Europa wzrosną o 139,8 procent na wejściu i 151,5 procent na wyjściu.

– Znaczny wzrost stawek opłat wynika ze zmiany funkcji gazociągu, tzn. zaprzestania tranzytu paliw gazowych i ograniczenia zamówień składanych przez użytkowników. Obecnie Gazociąg Jamalski nie jest wykorzystywany do dostaw z kierunku wschodniego – podaje URE w komunikacie.

Gazociąg Jamalski biegnie z Rosji, przez Białoruś i Polskę do Niemiec. Od 2022 roku nie jest tłoczony nim gaz. Rurociąg mierzy około 4000 kilometrów, właścicielem polskiego odcinka jest System Gazociągów Transportowych EuRoPol GAZ, a operatorem Gaz-System.

Urząd Regulacji Energetyki / Gaz-System / Marcin Karwowski

Niemcy idą z Rosjanami do sądu by pozbyć się trędowatego kontraktu jamalskiego