PGNiG wydłuża wyłączność na zakup spółki Tauron Ciepło do końca listopada

22 września 2020, 14:45 Alert
Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl
Siedziba PGNiG. Fot.: Bartłomiej Sawicki/BiznesAlert.pl

PGNiG podjęło decyzję, że do 30 listopada 2020 roku wydłuża wyłączność negocjacyjną na zakup 100 procent spółki Tauron Ciepło – poinformowało we wtorek w komunikacie Polskie Górnictwo Naftowe i Gazownictwo (PGNiG). To już kolejne wydłużenie terminu negocjacji w tej sprawie.

PGNiG i Tauron Ciepło

W połowie czerwca PGNiG poinformowało o rozpoczęciu negocjacji w trybie wyłączności ze spółką Tauron Polska Energia na kupno 100 procent udziałów w spółce Tauron Ciepło, kończąc tym samym proces badania due diligence. Wtedy wyłączność przyznana została na sześć tygodni. Wtedy też Tauron informował, że zakłada, iż ewentualne przejęcie kontroli PGNiG nad Tauron Ciepło nastąpi nie wcześniej niż 1 stycznia 2021 roku. Pod koniec lipca Tauron poinformował jednak, że przedłuża PGNiG o osiem tygodni wyłączność na zakup spółki Tauron Ciepło. We wtorek PGNiG podało z kolei, że „powziął w dniu 22 września informację o wydłużeniu okresu wyłączności negocjacyjnej przyznanej spółce do dnia 30 listopada 2020 roku”.

Tauron o zamiarze sprzedaży segmentu ciepłowniczego poinformował w maju ubiegłego roku podczas prezentacji założeń Zielonego Zwrotu Taurona. – Zgodnie z przyjętymi wtedy zaktualizowanymi kierunkami rozwoju, transformacja miksu energetycznego Grupy będzie wspierana optymalizacją portfela aktywów. Celem strategicznym Taurona jest zwiększenie do dwóch trzecich udziału źródeł nisko – i zeroemisyjnych w miksie wytwórczym grupy i redukcja o połowę emisji CO2 w perspektywie 2030 roku – informował Tauron w czerwcowym komunikacie. Do spółki Tauron Ciepło należą zakłady w Katowicach, Tychach i Bielsku-Białej oraz tzw. Obszar Ciepłowni Lokalnych. Łączna zainstalowana moc cieplna tych zakładów, pochodząca w większości ze źródeł kogeneracyjnych, sięga 1,1 tys. megawatów, całkowita zaś wartość zamówionej mocy przekracza 2,1 tys. megawatów.

Polska Agencja Prasowa/Michał Perzyński