Tauron wybuduje w Jaworznie swoją pierwszą farmę fotowoltaiczną

17 kwietnia 2020, 13:30 Alert

Pierwsza farma fotowoltaiczna Taurona o mocy 5 MW powstanie w Jaworznie. Projekt będzie współfinansowany z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Katowicach – poinformował Tauron.

Rozwój fotowoltaiki

Prezes Filip Gregorczyk powiedział, że spółka konsekwentnie realizuje założenia Zielonego Zwrotu Taurona, mimo problemów z pandemią koronawirusa. – Farma fotowoltaiczna w Jaworznie to element szerszego programu rozwoju fotowoltaiki na terenach poprzemysłowych należących do Grupy – zaznaczył. Koncern podał, że instalacja powstanie w miejscu, w którym w przeszłości zlokalizowana była Elektrownia Jaworzno I.

Umowa Taurona Wytwarzanie i WFOŚiGW zakłada udzielenie pożyczki preferencyjnej na budowę farmy fotowoltaicznej z możliwością umorzenia do trzech milionów złotych. Po spełnieniu warunków umowy, Tauron Wytwarzanie będzie mógł wykorzystać umorzoną kwotę na sfinansowanie kolejnej proekologicznej inwestycji.

Farmę w Jaworznie zbuduje konsorcjum spółek Tauron Serwis i Tauron Dystrybucja Serwis, które wygrało przetarg na realizację tego przedsięwzięcia. Obecnie na terenie inwestycji trwają prace projektowe. Zakończenie realizacji inwestycji planowane jest jeszcze w tym roku – informuje spółka.

Tauron

Największa elektrownia słoneczna w Europie została oddana do użytku