Tauron zainstaluje 100 tys. inteligentnych liczników do końca 2023 roku

14 lutego 2023, 15:30 Alert

Tauron planuje instalację kolejnych 100 tys. inteligentnych liczników do końca 2023 roku. Umożliwiają one automatyczny odczyt zużycia energii oraz dają możliwość kontrolowania i planowania zużycia energii.

Fot. Tauron

– Projekt instalacji inteligentnych liczników, to największe przedsięwzięcia w zakresie pomiarów i wykorzystania danych pomiarowych w polskiej energetyce. Zakładamy, że do 2030 roku wszyscy nasi klienci będą już dysponować inteligentnymi licznikami. Wymiana liczników realizuje założenia nowego modelu funkcjonowania rynku energii elektrycznej w Polsce. Jesteśmy krajowym liderem w zakresie dostarczania energii elektrycznej, a masowa instalacja nowoczesnych urządzeń pomiarowych umożliwi nam efektywniejsze monitorowania stanu i pracy sieci w czasie rzeczywistym i usprawnienie procesów obsługowych – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Tauron podkreśla, że wymiana liczników oznacza automatyczny, rzeczywisty odczyt zużycia energii oraz możliwość kontrolowania i planowania zużycia energii w przygotowanej dla nich aplikacji. Ten mechanizm działa w obie strony, bowiem Tauron Dystrybucja zyskuje możliwości automatycznego pozyskiwania danych o pracy sieci elektroenergetycznej.

Liczniki inteligentne to element inteligentnej sieci elektroenergetycznej – Smart Grid, która umożliwia przesyłanie i przetwarzanie istotnych informacji dla pracy sieci elektroenergetycznej. Najważniejsze z nich to jakość energii elektrycznej, zużycie energii przez klientów i generacja energii ze źródeł konwencjonalnych i odnawialnych.

Tauron/Jędrzej Stachura

Nowe przepisy ułatwią zdalny odczyt liczników