Tauron uruchomił kanał edukacyjny dla uczniów

24 marca 2020, 14:00 Alert

Na platformie YouTube wystartował nowy kanał edukacyjny TauronTV. Ma on zachęcić użytkowników do wspólnego spędzania czasu z dziećmi oraz wspierać nauczycieli w prowadzeniu zdalnych lekcji w trakcie zawieszenia stacjonarnych zajęć w szkołach – informuje Tauron.

Logo Taurona. Fot. BiznesAlert.pl
Logo Taurona. Fot. BiznesAlert.pl

Edukacja przez Internet

– Chcemy pomóc uczniom i nauczycielom w edukacji prowadzonej w sieci w tym czasie, kiedy szkoły są nieczynne a lekcje prowadzone przez Internet – mówi Filip Grzegorczyk, prezes zarządu Tauron Polska Energia.

Fizyka w Internecie

Pierwsze trzy filmy, które można zobaczyć na TauronTV to: „Skąd się bierze prąd?”, dedykowany dzieciom z klas 1-3, „Przewodzi, nie przewodzi?” dla klas 7-8 oraz „Co to jest prąd?” przeznaczony dla klas 4-6.

„Skąd się bierze prąd” to energetyczny elementarz. Film w przystępny sposób pokazuje, jak powstaje energia elektryczna, a także drogę jej przesyłana siecią energetyczną z elektrowni do domów i szkół. Tłumaczy podstawowe pojęcia i przestrzega przed zabawą w pobliżu urządzeń energetycznych.

„Przewodzi, nie przewodzi” to film dedykowany starszym dzieciom, nawiązujący do zjawisk fizycznych, znanych im ze szkoły. Film daje wskazówki, jak w prosty sposób sprawdzić, czy materiał jest przewodnikiem czy izolatorem. Przykładowo, pokazuje uczniom, do której grupy należy kamień lub piasek i czy ich wilgotność ma znaczenie przy przewodzeniu prądu. Przedstawia proste i ciekawe doświadczenia, a wnioski z nich płynące dotyczą bezpiecznego korzystania z elektryczności.

Kolejny film mówi o tym, jak zbudowane są atomy i czym jest ładunek elektryczny. Te informacje pozwalają wytłumaczyć, jakim zjawiskiem fizycznym jest prąd elektryczny. Uczniowie zobaczą także, jak można wytworzyć piorun w laboratorium.

Rodzinne eksperymentowanie

Według Taurona wspólne rodzinne eksperymentowanie pokazuje, że przy pomocy zwykłych domowych gadżetów można rozbudzić w dzieciach ciekawość do odkrywania nowych zjawisk i nauki. Filmy są krótkie, trwają niewiele ponad dwie minuty. Dla dorosłych, którzy będą przeprowadzać ćwiczenia fizyczne razem z dziećmi, na końcu każdego filmu przygotowana jest plansza z objaśnieniem zjawiska.

W ramach akcji „Bezpieczniki Taurona” działa platforma edukacyjna, na której nauczyciele znajdą wiele materiałów o energii elektrycznej i innych zjawiskach fizycznych, a także m.in. gotowe scenariusze lekcji: http://edukacja.bezpieczniki.tauron.pl/

Tauron/Jędrzej Stachura

PFR wesprze Tauron przy inwestycjach w OZE