Broda: Konsolidacja energetyki? Tak, ale najpierw specjalizacja

3 września 2019, 18:45 Energetyka
jaroslaw-broda
Fot. Tauron

Wpływ cyfryzacji na polską energetykę w kontekście ochrony infrastruktury krytycznej  zaczyna być odczuwalny przez wielką falę transformacji energetycznej, jaka przychodzi z Zachodu – powiedział wiceprezes Grupy Tauron Jarosław Broda na panelu poświęconym infrastrukturze krytycznej w energetyce podczas Forum Ekonomicznego w Krynicy. Podkreślił on, że konsolidacja przynosi efekt synergii, ale warto rozważyć specjalizacje w sektorze elektroenergetyki.

Rola cyfryzacji

– Mamy już w Grupie 25 tysięcy prosumentów, teraz przyłączamy ich 4 tysiące w miesiącu lub kwartalnie. Kiedyś taka liczba pojawiała się w ujęciu rocznym. Gwałtowanie rośnie digitalizacja kontaktu z klientem, co rodzi zagrożenia. To oznacza kilkanaście liczników, które mogą być wykorzystane do ataku cybernetycznego. To nowe zjawisko. Sektory wytwórcze i dystrybucyjne zbliżają się do otwartego Internetu. Pojawia się coraz więcej informacji, których nie da się przetworzyć robić w izolacji od świata zewnętrznego – powiedział Jarosław Broda.

Podkreślił on, że sztuczna inteligencja, podobnie jak Internet rzeczy, to wielka szansa, aby otworzyć się na klienta, co pozwala ograniczyć straty w przesyle energii o 1-2 procent. – To biorąc pod uwagę ilość przysłanej energii, z tego robi się wielki pieniądz. Zagrożenia, takie jak bezpieczeństwo danych czy przejęcie kontroli nad systemami, powinny nas zachęcać do poszukiwania rozwiązań jak temu zaradzić, bo digitalizacja to przyszłość samosterujących i samobilansujących systemów – mówił wiceprezes Taurona.

Dalsza konsolidacja polskiej energetyki?

Pytany o konsolidację sektora energetycznego powiedział, że powinniśmy konsolidować energetykę, lecz bardziej w stronę specjalizacji, aby na wzór niemiecki powstały 2-3 podmioty, ale wyspecjalizowane.

Broda: Dopięliśmy ekosystem innowacji w Grupie TAURON