Tauron będzie budował offshore z Francuzami

29 grudnia 2020, 15:30 Alert
Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope
Morskie Farmy Wiatrowe. Fot.: WindEurope

Tauron informuje, że podpisał porozumienie o współpracy z firmą należącą do koncernów EDP Renovaveis i ENGIE. Umowa ma prowadzić do budowy morskich farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim. Umowa została zawarta po trwających kilka miesięcy negocjacjach.

Chodzi o OW OFFSHORE. To spółka joint venture, w której po 50 procent udziałów posiadają portugalska firma energetyczna EDP Renovaveis oraz francuski koncern ENGIE. Firmy te mają doświadczenie we wznoszeniu farm wiatrowych na morzach. Umowa zakłada, że Tauron obejmie 50 procent udziałów w spółkach OW, które w swoim portfolio posiadają projekty farm wiatrowych na Morzu Bałtyckim.

Tauron podaje, że OW z kolei będzie dążyć do objęcia połowy udziałów w spółkach Taurona, które posiadają projekty farma wiatrowych na Bałtyku. Projekty są obecnie na etapie złożonych wniosków o pozwolenia na wznoszenie sztucznych wysp. Minister gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej zawiesił w 2017 roku postępowania administracyjne wszczynane na podstawie wniosków dotyczące pozwoleń na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń w polskiej strefie Morza Bałtyckiego.

Tauron/Wojciech Jakóbik

Tauron się zazieleni. Rozmawia o zaangażowaniu w offshore