Tauron pracuje nad magazynami zielonej energii

15 czerwca 2022, 07:15 Alert

Tauron Nowe Technologie i Ecological Projects Poland podpisały list intencyjny o współpracy przy rozwoju technologii magazynowania energii pochodzącej ze źródeł odnawialnych. Nowy system rozliczania ma premiować u konsumentów sprawne gospodarowanie.

Logo Taurona. Fot. BiznesAlert.pl
Logo Taurona. Fot. BiznesAlert.pl

– Bilansowanie to proces, którym musimy nauczyć się zarządzać, bo korzystanie z energii elektrycznej na dotychczasowych zasadach powoli przechodzi do historii. Nie dotyczy to tylko posiadaczy instalacji fotowoltaicznych, ale wszystkich konsumentów. Tauron chce pomóc swoim klientom przejść przez ten proces, stąd współpraca ze spółką EPP w zakresie rozwoju technologii magazynowania – wyjaśnia Piotr Apollo, prezes Tauron Nowe Technologie.

Tauron zaznacza, że nowy system rozliczania energii pochodzącej z OZE premiuje u konsumentów sprawne gospodarowanie produkcją i konsumpcją energii. Żeby podnieść efektywność procesu potrzeba specjalnych narzędzi do bilansowania oraz stabilizacji sieci elektroenergetycznej. Zmiana ustawy o systemie rozliczeń prosumentów sprawiła, że bardziej efektywnym rozwiązaniem staje się magazynowanie nadwyżek energii elektrycznej niż oddawanie ich do sieci energetycznej.

– Nowe rozumienie energetyki wymaga przemyślanych i sprawdzonych rozwiązań. Dzisiaj mamy takie technologie. Jest to m.in. bateryjne systemy magazynowania energii, na które mogą składać się: naziemne instalacje fotowoltaiczne, carporty, stacje ładowania pojazdów elektrycznych czy pompy ciepła – dodaje Piotr Apollo.

Magazyn energii umożliwia „przechowanie” wytworzonej w szczycie produkcyjnym energii i zużycie jej w chwili największego zapotrzebowania na nią, na przykład wieczorem – tłumaczy spółka.

Tauron/Jędrzej Stachura

Enea wchodzi w OZE żeby podnieść konkurencyjność