Tauron monitoruje sieć ciepłowniczą za pomocą dronów

5 lipca 2023, 12:15 Alert

Drony wyposażone w kamery termowizyjne oraz urządzenia do pomiarów akustycznych wykorzystuje Tauron do monitoringu i diagnostyki sieci ciepłowniczej. Dzięki zastosowaniu tych nowoczesnych metod diagnostycznych możliwe jest skrócenie czasu naprawy sieci oraz poprawa efektywności jej pracy.

Dron. Źródło: Tauron
Dron. Źródło: Tauron

– Wykorzystanie drona pozwala wykonać szczegółową inspekcję podziemnej i naziemnej infrastruktury ciepłowniczej, nawet w trudno dostępnym terenie. Dron może latać nad całą długością rurociągu, jednocześnie rejestrując i wyświetlając monitorowane miejsce w czasie rzeczywistym. Dzięki stosowaniu nowoczesnych rozwiązań do monitoringu sieci ciepłowniczych skracamy czas wykonywania poszczególnych zadań technologicznych, zwiększamy bezpieczeństwo pracy i poprawiamy efektywność pracy urządzeń energetycznych – mówi Paweł Szczeszek, prezes Grupy Tauron.

Przelot nad siecią ciepłowniczą wykonywany jest zarówno z kamerą termowizyjną jak i wizyjną. Pozwala to na wygenerowanie ortofotomap odzwierciedlających położenie sieci ciepłowniczej oraz warunki terenowe – czytamy w komunikacie.

Bezzałogowe statki umożliwiają diagnostykę elementów infrastruktury ciepłowniczej. Technologia termowizyjna stosowana w dronach pozwala na szybsze zlokalizowanie awarii, uszkodzeń izolacji, strat ciepła poprzez obrazowe pokazanie różnic temperaturowych w obrębie przebiegu sieci ciepłowniczej. Kamera termowizyjna mierzy niewidzialne dla ludzkiego oka promieniowanie podczerwone i przekształca je w obraz – czytamy.

Dron z kamerą termowizyjną, wizyjną oraz z zoomem, wykorzystywany w Tauronie to bezzałogowy statek powietrzny stosowany również przez wszelkiego rodzaju służby mundurowe, ratownicze, poszukiwawcze na całym świecie.

– Wykorzystanie tak zaawansowanego technologicznie sprzętu wymagało zdobycia przez naszych pracowników szczególnych uprawnień lotniczych, umożliwiających realizację operacji poza zasięgiem wzroku z wykorzystaniem drona o masie startowej do 25 kg. Wynika to z obowiązującego na terenie Polski i Unii Europejskiej Prawa Lotniczego – tłumaczy Marcin Staniszewski, prezes Tauron Ciepło.

W celu szybkiego i precyzyjnego wykrywania nieszczelności w rurach ciepłowniczych Tauron oprócz dronów i termowizji stosuje również metody akustyczne. Firma posiada dwa wozy diagnostyczne wyposażone w geofony oraz zestawy urządzeń do wykrywania sygnałów fal dźwiękowych, wytwarzanych przez szumy wody wypływającej pod ciśnieniem przez nieszczelność.

Tauron / Jędrzej Stachura

Rosja: Drony uderzają w budynki mieszkalne w Moskwie