Tauron tka sieć infrastruktury światłowodowej, 25 tysięcy domów podpiętych

2 października 2023, 14:30 Alert

Spółka energetyczna Tauron działa również na rynku internetowym. W ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa zakończył budowę infrastruktury światłowodowej. Do tej pory z usług świadczonych przez sieć spółki skorzystało ponad 25 tysięcy gospodarstw domowych.

Fot. Twitter

Pod koniec ubiegłego roku, zgodnie z harmonogramem, Tauron zakończył budowę infrastruktury światłowodowej. Na chwilę obecną z ich przyłączeń korzysta 25 tysięcy domów. W jej zasięgu znajduje się 126 tysięcy gospodarstw domowych w 900 miejscowościach. Rozbudowa sieci światłowodowej jest w ramach Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa (POPC).

– Ponad 25 000 gospodarstw domowych korzysta już z superszybkiego Internetu na sieci TAURONA. Jest to efekt naszej współpracy z operatorami korzystającymi. Nieustannie pracujemy nad zwiększaniem świadomości społeczności lokalnych dotyczącej zrealizowanej przez nas inwestycji – co przekłada się na zwiększenie zainteresowania dostępem do szybkiego internetu – wyjaśnia Paweł Szczeszek, prezes Tauronu. – Chcemy, by jak najwięcej mieszkańców mogło skorzystać z dostępu do szerokopasmowego łącza. To ważny element w cyfrowym rozwoju całego kraju – dodaje Szczeszek.

Tauron zawarł umowy ramowe z 60 operatorami telekomunikacyjnymi, z czego 27 już świadczy usługi za pomocą światłowodów spółki. Obszary w których firma zapewniła dostęp do sieci to: Rybnicki, Katowicki i Tyski, Oświęcimski, Krakowski C i Tarnowski B, Wałbrzyski A oraz B i Sosnowiecki.

– Wybudowana infrastruktura daje możliwość podłączenia większej liczby gospodarstw domowych, niż ta ujęta pierwotnie w projekcie POPC. Korzystając z dostępnych zasobów, sukcesywnie poszerzamy zasięg naszej sieci światłowodowej o adresy w jej pobliżu, możliwe do podłączenia – Leszek Chwalik, wiceprezes Tauronu.

POPC ma na celu wyeliminowanie terytorialnych różnic w dostępie do szybkiego internetu. W tym celu wspiera budowę szerokopasmowej sieci do punktów nie posiadających takich możliwości tzw. białych plam. Program zapewnia preferencyjne podwyżki na budowę, rozbudowę i modernizację sieci.

Tauron / Marcin Karwowski